От БСП се обявиха против станалото вече практика изземване на функциите на изпълнителната власт от Народното събрание. Те имаха предвид, че парламентът е подкрепил плановете на служебния кабинет за строеж на нови ядрени мощности в „Козлодуй“ и по-конкретно използването на китайска технология IP 1000, която все още не се прилага никъде по света.
„Не искаме България да се превръща в опитна и експериментална площадка на нови ядрени мощности“, подчерта депутатът от БСП – Борислав Гуцанов.
Ето защо от БСП ще сезират Конституционния съд, съвместно с колегите си от „Възраждане“ и към този акт призоваха и депутатите от „Продължаваме промяната“.
Гуцанов припомни, че още през 2013 г. от БСП са събрали над 780 000 подписа за референдума за ядрената енергетика в България и винаги са искали нейното развитие, заради което убедено защитават позицията, че АЕЦ „Белене“ разполага с цялото оборудване за първи и втори контур, за което България е вече е платила и й остават под 10 млрд. лева за завършване на проекта. Ето защо според БСП не е необходимо да се купува оборудване за 30 млрд., каквито са плановете на кабинета.
„Толкова ли е богата нашата държава и толкова ли време имаме пред себе си?“ – попита реторично Гуцанов.
От своя страна проф. Румен Гечев подчерта, че проектът за АЕЦ „Белене“ е важен не само за плевенския регион и за Северна България, а за цялата европейската енергийна система. По думите му проектът е доказан като икономически и екологично изгоден и от МААЕ (Международната агенция за атомна енергия), и от европейски аналитични центрове, и от Българската агенция за енергийна сигурност. Има всички необходими лицензи и разрешителни. Освен това в него вече са вложени над 3 млрд. лева.
Ето защо от БСП настояват той да бъде завършен, като подчертават, че неговото изграждане не изключва и новите реактори в Козлодуй.
По отношение на проекта в Козлодуй проф. Гечев бе категоричен, че фирмата „Уестингхаус“ не е американска, а е била първо подритната към британски собственици като празна кратуна, след което – през 2016 г. – е била препродадена на японската „Тошиба“, която след като установила, че става дума за губещ проект, който я завлича към дъното, се отървала от нея, като я препродала на двете канадски фирми – нейни собственици към настоящия момент.
източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]