Българският фермерски съюз с позиция по повод думи на премиера Николай Денков

Българският фермерски съюз (БФС) разпространи своя позиция до медиите по повод думи на премиера акад. Николай Денков, който коментира готвените протести от страна на производителите на зърно в България. 

“Остро осъждаме използваната квалификация от премиера акад. Николай Денков, че земеделските производители са терористи затова, че отстояват правата си. Протестите са демократично средство за изразяване на позиция и защита на интересите във всяка страна – член на Европейския съюз. Това е позицията на Българския фермерски съюз, член на европейската земеделска организация “КОПА – Коджека”, във връзка с изразеното мнение от министър – председателя, че “не преговаря с терористи”. 

“Правителството и земеделският министър Кирил Вътев вече 100 дни отказват да си говорят с браншовите организации за проблемите и оказването на помощ. Изцяло имаше липса на комуникация. Решиха да седнат на масата за преговори, когато дойде време за протести”, коментира Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз.

Според него именно заради липсата на диалог, за първи път от години целият сектор излиза заедно на общ протест. “Искаме да подчертаем, че за нас демократичните протести, стачки, демонстрации и шествия са конституционно право на всеки български гражданин, което никой не може да ограничава, нарушава и отнема. Апелираме за спазване на демократичните практики, своевременно пресичане на опитите за провокации и нагнетяване на напрежение и недопускане на насилие от всички страни”, подчерта Георги Стоянов.

От Българския фермерски съюз обявиха, че се присъединяват към националния протест и подкрепят исканията на земеделците за спасяване на българското земеделие, за осигуряване на контрол по спазване на забраната, както и завишаване контрола за произхода и качеството.

Протестът започва на 18 септември от 10.00 часа. 

От организацията представиха и следните искания:

  1. Продължаване на забраната за внос на слънчоглед, пшеница, царевица и рапица от Украйна и въвеждане на забрана за внос на нерафинирано олио, пресни и замразени плодове и зеленчуци, мляко и млечни продукти, месо и месни продукти, живи животни, мед и пчелни продукти от Украйна, както и завишаване на контрола на произхода, качеството и безопасността на вноса на селскостопански продукти в страната.
  2. Изплащане към земеделските производители до 30.09.2023 г. на пълния размер на компенсациите за повишените разходи за производство в следствие на войната в Украйна и отпадане на тавана на помощта.
  3. Незабавно изплащане на държавната помощ за компенсиране на земеделските производители със 100 % пропаднали площи.
  4. Осигуряване на необходимите средства за пренотифициране на съществуващи държавни помощи и за нови държавни помощи, включително за минимални помощи de minimis за производителите на грозде, картофи, малини, оранжерийна продукция и тютюн и за животновъдите и производителите на пчелен мед.
  5. Облекчаване на условията по интервенциите по Стратегическия план по ОСП с оглед на доказване на произведената продукция по интервенциите за обвързано с производството подпомагане.

източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]