След 21 години: Полша открива новата балтийска газопроводна връзка Baltic Pipe

На официална церемония днес, 27 септември Полша откри новата газопроводна връзка по дъното на Балтийско море – Baltic Pipe. Очаква се тя да бъде въведена в търговска експлоатация през октомври.
„Днес е страхотен ден не само за Полша, но и за цяла Европа! BalticPipe е един от най-големите и сложни проекти, реализирани от Републиката. Отсега нататък това е газопровод на свобода, суверенитет, сигурност и мир.“, каза полският премиер Матеуш Моравецки на официалното откриване. В събитието участваха и полският президент Анджей Дуда, както и датският министър-председател Мете Фредриксен.

Газопроводът е с дължина от 900 км и капацитет от 10 млрд. куб. метра газ годишно, т.е. много под обемите на руския проект „Северен поток“ с дължина малко над 1200 км. Целта му обаче е диверсификация на източниците и енергийна сигурност на Полша и Дания, като доставя газ директно от Норвегия, пише полското издание на Business Insider.
„Днешното символично откриване на газопровода Baltic Pipe е велик ден за Полша. Този стратегически инфраструктурен проект за създаване на нов коридор за доставка на газ на европейския пазар най-накрая стана факт. Baltic Pipe ще позволи вноса на тази суровина в количества, които значително надвишават доставките, които Полша е получавала през предходните години от източната посока. Ние ефективно диверсифицираме източниците на доставка на газ. Балтийската тръба е символ на независимост от енергийните ресурси, които станаха обект на изнудване от страна на Кремъл. Балтийската тръба е гаранция за суверенитета и енергийната сигурност на Полша и поляците“, написа във Facebook бившият полски вицепремиер Яцек Сасин.
FB_VIDEO
Идеята възниква още преди 21 години, когато премиер на Полша е Йежи Бузек. Строителството започна през 2020 г., като беше забавено с месеци заради екологични проблеми и опасенията, че построяването му ще наруши местообитанията на прилепи и други защитени видове.
Все пак през март 2022 г., малко след началото на войната в Украйна, проектът получи официално одобрение от датските власти и реализацията му беше ускорена, така че беше постигнат първоначалният график. Полша може без руски газ: Разчита на Балтийския газопровод и пълни газохранилища
Цената на газопровода е 1,6 млрд. евро, а средствата са предоставени от полския държавен преносен оператор Gaz System и датския му партньор Energinet, като проектът има и европейско финансиране, допълва изданието.

Достатъчен ли е Baltic Pipe, за да замени Полша изцяло руския газ?
Отговорът на този въпрос не е лесен. През 2021 г. страната е внесла 9,9 млрд. куб. метра газ от „Газпром“, което на теория означава, че капацитетът на новата тръба е достатъчен и проблемът със спрените доставки е решен. Полша окончателно се отказва от руския газ
Първоначално обаче по Baltic Pipe ще преминават едва 2-3 млрд. куб. метра годишно, а пълният капацитет ще бъде достигнат през 2023 г. Дори и тогава европейските регламенти не позволяват Полша да използва целия капацитет – страната резервира 78,8% от него, а останалата част е запазена за конкуренти.

Тръбата е необходимо, но не достатъчно условие за доставка – полската газова компания PGNiG има 62 газови концесии в Норвегия, но вероятно добивите от тях ще са в обем на 3 млрд. куб. метра през 2022 г. Останалата част ще трябва да дойде от пазара. Полски концерн с дългосрочен договор за втечнен газ от САЩ
Още през май компанията подписа договор с норвежката Equinor за доставката на 2,4 млрд. куб. метра през 2023 г. Тоест заедно със своите доставки и доставките от датските оператори (общо 4,5 млрд. куб. метра през 2023 г.), на Полша ще ѝ липсва още около 1 млрд. куб. метра, за да запълни запазения капацитет на газопровода.

Oficjalnie uruchomiliśmy gazociąg #BalticPipe. Dzięki temu 🇵🇱 zyskuje infrastrukturalny dostęp do źródeł gazu z Szelfu Norweskiego i staje się w pełni niezależna energetycznie. pic.twitter.com/M9PmVlYqlj
— GAZ-SYSTEM (@GAZ_SYSTEM) September 27, 2022

Други пречки
Това далеч не е най-големият проблем за Baltic Pipe. Доставките по него са свързани с друг газопровод – Europipe II, по който се доставя газ от Норвегия до Германия. В Полша твърдят, че PGNiG не е запазила навреме капацитет по този газопровод и доставките са под въпрос. Компанията обаче цитира съобщение на оператора на Europipe II, според което увеличава капацитета и ще позволи пренос на газ както за Германия, така и за Дания и Полша.
Не е ясно обаче как точно се увеличава капацитетът, след като няма инвестиции в инфраструктурата, коментира Business Insider. Според оператора на Europipe II самото свързване с Baltic Pipe ще позволи да се увеличи потока към новия клон на съоръжението. Той твърди, че единствено ще трябва да се поддържа налягането на газа на входа на газопровода.

В Полша се говори, че проектът се финансира от ЕС, а норвежките и датските оператори няма да одобрят такава голяма инвестиция, ако не се достигнат проектираните параметри.
В момента Полша не получава газ директно от „Газпром“, но същевременно потокът по „Ямал“ е обърнат още от края на 2021 г. и реално страната получава газ от Германия. Със спирането на „Ямал“ и „Северен поток 1“ миналия месец Централна и Западна Европа в момента получава газ само през Украйна и то в намален обем. Русия доставя газ в Европа още и през „Турски поток“. Русия спря доставките на газ по ключов газопровод
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
На сбогуване: Полша осъди Газпром да ѝ плати 1.5 млрд. долара
Русия готви пълно спиране на газа за Европа до зимата
Какво ще се случи, ако Русия спре доставките на газ за Европа?