Архив на категория: Икономика

ГДБОП разби престъпна мрежа, изпрала над 3 млн. лв. в България от финансови измами

ГДБОП и прокуратурата са разбили престъпна група, осъществявала мащабна схема за финансови и ДДС измами. Това стана ясно по време на брифинг на административният ръководител на Окръжна прокуратура-София Наталия Николова и заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Емил Борисов.

Арестувани по случая има четирима заподозрени – двама български граждани и двама украинци, които са придобили статут на български граждани. Единият от украинците е бил ръководител на групата.

Те са отговорни са сериозна схема за пране на пари посредством финансови измами, като групата е била сегмент от по-голяма световна мрежа за финансови престъпления.

Касае се за учредяване на търговски дружества от лица с изцяло нисък статус, които са набирани в Ботевград, София и Ловеч. След като учредяват дружествата и откриват банкови сметки същите са предоставяни на украинските граждани, които, от своя страна, са получавали парични суми от различни краища на Европейския съюз чрез банкови измами, като използвайки фишинг атаки, са успели да стигнат до сметките на различни потребители и са успели да направят изменения в банковите им сметки, като са заблудили собствениците, че плащат проформа фактури на доставчици, които често пъти общуват с въпросните лица, прехвърляли пари. Тези пари веднага са били нареждани в държави от Близкия изток“, обясни Наталия Николова.

По думите ѝ по този начин през територията на България са преминали около 3 млн. лв. откраднати пари от измами.

Обвинения за пране на пари, документни престъпления и за измама ще бъдат повдигнати и на четиримата заподозрени. Към момента обаче само един от тях е привлечен в качеството на обвиняем, украинските граждани са обявени за общодържавно издирване, тъй като се намират в неизвестност.

Парите по трансакциите на групата са били проследени, но на този етап все още не е ясно къде точно пристигат крайните суми.

„Оперативните действия по отношение на тази група продължиха повече от година. Използвани са голям на брой набор от оперативни способи. В понеделник бяха задържани 4 лица. Други три са обявени за издирване“, коментира старши комисар Борисов.

От прокуратурата акцентираха на това, че макар това да е малък сегмент от по-голямата мрежа за пране на пари, българските власти са успели да преустановят изпирането на този паричен поток.

Според Наталия Николова към българската група са изпращани пари от Великобритания, Германия, Литва, Латвия, Естония и други държави. Масово хората са били ощетявани с по-малки суми – 100-200 евро, но е имало и случаи за по 5000 евро и отгоре.

източник – https://news.bg/crime/gdbop-razbi-prestapna-mrezha-izprala-nad-3-mln-lv-v-balgariya-ot-finansovi-izmami.html

Имотният пазар във Варна в навечерието на еврозоната. Анализ на тенденциите и прогнози за цените

Имотният пазар във Варна преживява период на интензивен растеж в навечерието на очакваното присъединяване на България към еврозоната на 1 януари 2026 г. Морската столица е сред лидерите по растеж на цените в страната, като средната цена на квадратен метър вече достигна 1500-1870 евро, а в престижни квартали като Чайка и централни части на града надхвърля 2000 евро. Преходът към еврото се очаква да доведе до умерено поскъпване на имотите, но и до стабилизиране на пазара в дългосрочен план.

Актуално състояние на пазара във Варна

Ценови тенденции

Варна е лидер по ръст на цените и е вторият най-скъп град за жилищни имоти след столицата. Към март 2025 г. цените на имотите на квадратен метър минаха средно 1500 евро, а офертните цени се увеличиха от 1700 на 1870 евро. Средната цена на квадратен метър в морската столица възлиза на около 1000-1300 евро в по-достъпните райони.

Най-търсени квартали

Най-предпочитаните квартали са Чайка, Морска градина и Гръцка махала, където цената достига до над 2000 евро/кв. м. Сред най-скъпите квартали традиционно са „Операта“, „Чайка“, „ВИНС – Червен площад“, „Спортна зала“, „Център“.

Кварталът „Чайка“ е един от най-желаните от купувачите на имоти във Варна, разположен по протежението на Морската градина. Характерно за него е както новото, така и по-старото строителство на жилища, но заради близостта си до морския бряг по-търсени се оказват апартаментите в панелните блокове.

Пазарна динамика

Най-бързо продължават да нарастват цените във Варна, където ръстовете се ускориха едва след средата на 2022 г. и към момента остават на нива близо до 20 на сто. Във Варна търсенето на имоти в близост до морето и градската инфраструктура поддържа цените стабилно над 1 500 евро/кв.м в райони като Чайка, Бриз и Левски.

Влияние на преминаването към еврото

Официална позиция и срокове

На 13 май 2025 г. министър-председателят Росен Желязков и управителят на Българската народна банка Димитър Радев подписват позиция в подкрепа на въвеждане на еврото в Република България от 1 януари 2026 г. Европейската централна банка (ЕЦБ) потвърди, че България може да се присъедини към еврозоната от 1 януари 2026 г.

Очаквани ефекти върху цените

Българският имотен пазар е добре подготвен за влизане в еврозоната и приемането на еврото би стимулирало търсенето заради очакван засилен интерес на чуждестранни инвеститори към имотния пазар. Възможно е да има лек ръст в цените на имотите, последван от по-сериозен спад. Важно е да се подчертае, че поскъпването няма да се случи рязко – не трябва да очакваме скок от 20% още през януари. Това ще бъде по-скоро дългосрочен процес.

Аналогии  с други държави

В Хърватия, която въведе еврото през януари 2023 г., в първите 6 месеца след приемането на еврото цените на имотите нараснаха с около 12% в столицата Загреб и с до 15% в туристическите райони като Дубровник и Сплит.

Подобна динамика се наблюдава и в Хърватия – последната страна, присъединила се към еврозоната. Там също се отчита скок на цените в годината преди въвеждането на еврото, като през 2022 г. увеличението достига 17%. След това ръстът се забавя и се движи между 6% и 10% годишно.

Фактори, влияещи на ценообразуването

Строителни разходи

Строителството през последната година е поскъпнало с около 20%. За последната година арматурата е поскъпнала двойно – от 80 стотинки за килограм, сега тя е 1,60 лева. При стъклата и профилите ръстът в цените е 90% за година.

Ръстът на цените на металите е над 100%, на бетона е 30%, на топло- и хидроизолациите – около 40%.

Икономически фактори

Един от факторите е високият дял на сивата икономика в България – около 36% от БВП при средно 18-19% за ЕС. Това означава, че в икономиката има значително количество налични средства в левове, които ще трябва да бъдат обменени в евро в рамките на шест месеца след въвеждането на еврото като официална валута.

Достъпност на кредитиране

Влизането на България в еврозоната ще доведе до постепенна конвергенция на лихвите по ипотечните кредити с тези в останалите страни от еврозоната. Това ще има дългосрочно влияние върху ценообразуването и достъпността на кредитирането.

Прогнози за развитието на пазара

Краткосрочни очаквания (2025-2026)

2025-а година ще е пикова за нарастване на цените на недвижимите имоти в България, като очакванията са покачването да стигне до към 18 процента.

Очаквам цените да се повишат между 5% и 10% през 2025 г. До приемането ни в еврозоната ще има стабилизиране на цените, а след това има различни спекулации дали ще има ново увеличение.

Дългосрочни тенденции (2026-2027)

След приемането ни в еврозоната, най-вероятно през 2026 г. и 2027 г. ще се върнем към нормалния темп на нарастване на цените в рамките на около десет процента.

Най-вероятно поскъпването на имотите, което наблюдаваме през последните години, ще продължи и през 2026 г., но с по-бавни темпове в сравнение с предходния период. От 2026 г. нататък пазарът вероятно ще се успокои и покачването ще се движи в рамките до 10% годишно.

Последствия за участниците на пазара

За купувачите

Краткосрочна стратегия:

  • Потенциалните купувачи се изправят пред дилемата дали да закупят сега или да изчакат въвеждането на еврото
  • През 2025 година повечето хора със заделени средства ще станат по-предпазливи. Това ще повлияе на пазара на имоти и в двете посоки – част от по-консервативните потребители ще преустановят покупките на жилища с цел инвестиция.

Дългосрочни ефекти:

  • Дългосрочно членството в еврозоната може да повиши доверието на чуждестранни инвеститори и да стимулира интереса към по-слабо развити региони.
  • По-стабилна валутна среда ще намали рисковете при дългосрочни инвестиции

За продавачите

Текуща ситуация:

  • Много собственици временно изтеглят имоти от пазара с очакване за поскъпване след влизането в еврозоната.
  • Имотите, обявени на цени, по-високи от пазарните, ще срещнат предизвикателства при откриването на купувачи през следващите 12 месеца.

Препоръка. Ако обмисляте да продадете имот – направете го до края на 2025 г. До 1 януари 2026 г. се очаква ръст в цените с поне 15%. След влизането на България в еврозоната обаче – пазарът вероятно ще достигне ценово плато.

За инвеститорите

Възможности:

  • Очакваният приток на чуждестранни инвестиции в недвижими имоти
  • Засилен интерес от чужденци – както физически лица от държави в еврозоната, така и инвестиционни фондове. В София вече оперира датски фонд с голям имотен портфейл.

Рискове:

  • Не е изключен сценарий тип „балон и спукване“ (boom and bust), при който до влизането в еврозоната ще има засилено търсене, а след това може да настъпи спад.

Заключения и препоръки

Анализът на данните показва, че имотният пазар във Варна се намира в преходен момент, характеризиращ се от висока активност и очаквания за промени с въвеждането на еврото. Основните изводи са:

Ключови тенденции:

  1. Ускорен растеж на цените – Варна демонстрира едни от най-високите темпове на поскъпване в страната
  2. Стабилно търсене – Комбинацията от морска локация, развита инфраструктура и бизнес възможности поддържа интереса към града
  3. Очаквания за стабилизиране – След въвеждането на еврото се прогнозира стабилизиране на темповете на растеж

Преходът към еврото представлява историческа възможност за стабилизиране и развитие на имотния пазар във Варна, но изисква внимателно планиране и реалистични очаквания от всички участници.

*Анализът е базиран на актуални данни към юни 2025 г. и експертни прогнози. Пазарните условия могат да се променят под влияние на макроикономически и политически фактори.

Революционен скок в цените на жилищата в България: Ръст от 18,3% през края на 2024 година

През последния тримесечие на 2024 година жилищният пазар в България бележи невероятен растеж – цените на имотите се увеличават с 18,3% на годишна база, според данни от Националния статистически институт. Този рекорден скок променя правилата на играта и хвърля светлина върху новите предизвикателства и възможности както за купувачи, така и за инвеститори.
В тази статия ще разгледаме защо цените продължават да се покачват, какви фактори движат пазара и какво можем да очакваме през бъдещето.

Защо става това? Глобални фактори, задвижващи ръста

Икономическа стабилност и лесен достъп до ипотечни кредити

Ниски лихвени проценти и силно развитият банков сектор дават възможност на купувачите да се възползват от благоприятни условия за кредитиране. Това насърчава покупко-продажбите, а повишената активност на пазара, подкрепена от финансова устойчивост, оказва силно влияние върху ценовата динамика на жилищата.

Ограничено предлагане и значими регионални различия

Докато някои от големите градове – като София и Пловдив – отбелязват умерен тримесечен ръст (около 2,2–2,9%), други региони демонстрират по-бързи темпове. Русе, например, изпреварва с впечатляващ 8% на тримесечна база и 22,1% годишно. В морските столици Варна и Бургас цените се увеличават съответно с 5,1% и 1,5% на тримесечна база, но годишните данни показват по-значителни скокове, потвърдени от множество анализи.

Външни инвестиции и очакванията за Еврозона

Благоприятните данъчни условия и сравнително ниските цени на имотите правят България изключително привлекателна за чуждестранни инвеститори. Очакванията за присъединяване към еврозоната още повече ускоряват купуваческата активност и добавят драйв към търсенето на жилища.

Регионален анализ: Издигането на основните градове

София

В столицата ръстът на цените остава стабилен – годишните данни сочат увеличение между 16% и 18%, въпреки че тримесечното покачване е умерено, около 2,2–2,9%. Тази динамика отразява пазар, в който устойчивото търсене и силното ипотечно кредитиране съчетават традицията с модернизацията в сектора.

Пловдив

Пловдив демонстрира по-балансиран ръст: през Q4 2024 цените се покачват с около 5,9% годишно. Купувачите тук се насочват основно към апартаменти с традиционна конструкция, като част от сделките се финансират с банкови кредити – фактор, който поддържа стабилността на пазара.

Варна и Бургас

В морските столици Варна и Бургас ръстът на цените е малко по-скромен при тримесечните показатели – около 5,1% в Варна и 1,5% в Бургас. Въпреки това годишните данни потвърждават, че и двата града се развиват стабилно, благодарение на комбинация от стабилно търсене, благоприятна инфраструктура и висок интерес от страна на местни и чуждестранни инвеститори.

Русе

Русе запазва водеща позиция на пазара със значителен тримесечен ръст от 8% и внушителни 22,1% годишно. Този ръст се дължи главно на силното търсене, което компенсира ограниченото предлагане, показвайки, че дори градовете извън традиционните икономически центрове могат да се превърнат в магнит за инвеститори.


Комбинацията от активното ипотечно кредитиране, ограниченото предлагане и нарастващият интерес от страна на външни инвеститори създава условия за нова ера в имотния сектор. За купувачите и инвеститорите това представлява както възможност, така и предизвикателство – пазар, който обещава динамични промени и вълнуващи перспективи, но изисква и по-детайлен анализ на риска и възможностите. Ако тенденцията се запази, може да наблюдаваме и по-нататъшно увеличение на цените, макар че поява на ново строителство или промени в икономическата политика (например корекции в лихвените проценти) могат да внесат известно забавяне в ръста. Оттук идва и важността на детайлен анализ за пазара – за да знаем кога е подходящ момент за покупка или продажба.

Източник – https://whtsp.com/jrvbf

Завладяващата магия на българските имоти – намери своя перфектен дом

България, страната на розите, древното културно наследство и спиращата дъха природа, се превръща във все по-желана дестинация за живот и инвестиции. Независимо дали търсите уютен апартамент в сърцето на града, просторна къща с изглед към планината или крайбрежен рай за почивка, българският пазар на имоти предлага нещо за всеки вкус и бюджет.

Разнообразие от Имоти: От Апартаменти до Къщи

Пазарът на имоти в България е динамичен и разнообразен. Тук ще откриете широка гама от възможности:

  • Апартаменти: От стилни студиа в големите градове до просторни многостайни апартаменти с панорамни гледки, изборът е огромен. Особено популярни са апартаменти в София, Пловдив и Варна, където се наблюдават и най-активните пазари на имоти.
  • Къщи: Ако търсите спокойствие и повече лично пространство, къщите в България предлагат перфектна възможност. Можете да избирате между очарователни селски къщи, вили в планината или луксозни къщи с басейни по крайбрежието.
  • Парцели: Инвестицията в земя е винаги актуална. Независимо дали търсите парцел за строителство на вила, ферма или инвестиционен проект, България предлага атрактивни възможности.
  • Търговски Имоти: В градовете и туристическите центрове се предлагат разнообразни търговски имоти, подходящи за развитие на различни бизнеси.

Ключови Дестинации: София, Пловдив, Варна и Черноморието

Изборът на локация е от съществено значение при покупката на имоти. Ето някои от най-привлекателните дестинации:

  • София: Столицата на България е най-големият икономически център. Тук се предлагат модерни апартаменти, офиси и разнообразни имоти за всеки вкус. Имоти в София се отличават с динамичен пазар и добро развитие на инфраструктурата.
  • Пловдив: Градът на седемте тепета е известен с богатата си история и култура. Имоти в Пловдив съчетават чар, историческа архитектура и модерна инфраструктура, което ги прави изключително търсени.
  • Варна: Морската столица привлича с красивите си плажове и спокойна атмосфера. Имоти във Варна, включително апартаменти и къщи, са популярни както за целогодишно живеене, така и за почивка.
  • Черноморието: Българското Черноморие предлага невероятни възможности за имоти на брега на морето. От популярни курорти като Слънчев бряг и Златни пясъци до тихи и спокойни селца, изборът е огромен. Търсенето на имоти на морето е най-голямо през летния сезон, но целогодишно остават атрактивни.

Защо да изберете България за покупка на имот?

  • Достъпни цени: В сравнение с други европейски страни, цените на имоти в България са изключително конкурентни.
  • Красива природа: От величествените планини до златните плажове, България предлага разнообразие от природни красоти.
  • Богата история и култура: България е земя с древна история и богата култура, което прави живота тук още по-интересен и пълноценен.
  • Развиваща се икономика: Българската икономика расте, което прави инвестициите в имоти перспективни.
  • Гостоприемство: Българите са известни със своето гостоприемство и топло отношение към чужденците.

Как да намерите перфектния имот?

  1. Определете своите нужди и бюджет: Преди да започнете търсенето, помислете за това, което е важно за вас. Искате ли апартамент в града или къща в провинцията? Колко стаи ви трябват? Какъв е бюджетът ви?
  2. Консултирайте се с професионалист: Изберете опитен брокер на имоти, който да ви помогне в процеса на търсене и покупка.
  3. Разгледайте онлайн платформи: Използвайте надеждни уебсайтове за имоти, за да разгледате наличните обяви и да сравните цените.
  4. Посетете имотите на място: Не се колебайте да посетите имотите, които ви харесват, за да се уверите, че отговарят на вашите очаквания.
  5. Направете правилна проверка на собствеността: За да сте сигурни, че всичко е наред с правната страна на сделката, консултирайте се с юрист.

Инвестирайте в бъдещето си:

Купуването на имот в България е не само покупка на жилище, но и инвестиция в бъдещето ви. Независимо дали търсите уютен дом за семейството си, ваканционно жилище или възможност за отдаване под наем, българският пазар на имоти ви предлага широка гама от възможности.


България е страна с много възможности и очарователна природа. Надяваме се, че тази статия ви е дала нужната информация, за да вземете информирано решение относно покупка на имот в България. Намерете вашия перфектен дом и се насладете на красотата и спокойствието, които предлага тази прекрасна страна!

OKX ще премахне няколко двойки за спот търговия

Време за премахване 4 Януари, 2024, 8:00-8:30 am UTC

KSM-USDC, FLOW-USDC, JST-USDC, KNC-USDC, ANT-USDC, FSN-USDT, ZKS-USDT, CAPO-USDT, CVP-USDT;

Време за премахване 5 Януари, 2024, 8:00-8:30 am UTC

XMR-BTC, XMR-ETH, XMR-USDT, XMR-USDC, DASH-BTC, DASH-USDT, ZEC-BTC, ZEC-USDT, ZEC-USDC, ZEN-BTC, ZEN-USDT

Отвори врати първата Академия за овчари

Автохонните породи животни са нашето живо национално богатство

Традиционните местни породи домашни животни са част от биоразнообразието и ценен местен генофонд. Днес автохонните породи животни в България са редки и изчезващи, а все по-малко са стопаните, които ги отглеждат.

Каракачанската овца, която се отглежда по нашите земи от времето на траките, е устойчива към сурови климатични условия, към болести и инфекции и има силен имунитет.  Заедно с планинската дългокосместа коза, двете автохонни породи играят важна роля в поддържането на баланса на екосистемите в планинските райони у нас. Съществуването им днес е белег за  опазването на националните съкровища на генетичното разнообразие, а съхраняването им е заслуга на неколцина. 

Въпреки климатичните промени или може би точно заради тях, в най-тежкия за отглеждане на животни сезон лято, е радостен фактът, че в България отвори врати първата Академия за овчари, като събра заедно хора, желаещи да изучат овчарската професия и искат да възстановят забравени традиционни практики, както и да усвоят нови знания при отглеждането на животни според старите български обичаи.

Първият сезон на Академията е за всички, които имат нужда да се докоснат до живия живот в планината, да спят под звездите и както се казва в народните приказки „да пият жива вода от извора“.

Всеки от четирите обучителни сезона в Академията за овчари „По Тодорови кошари“ предвижда запознаване с историята на автохонните породи у нас, направа на кошари, пашуване и доене на животните, почистване на пасища и усвояване на традиционни практики в животновъдството.

Над 20 кандидат-овчари и 8 деца участват в първия сезон на Академията и активно се включват в отглеждането на смесено стадо от две автохтонни породи – каракачанска овца и планинската дългокосместа коза.

Инициаторите на Академията предвиждат и практика в опазването на живото национално богатство – автохонните породи, чиито днешни представители носят белезите на дивите свои предшественици, запазили по естествен път най-ценните им качества и породни характеристики. Доказано на терен, те не само оцеляват при трудни условия, но и дават необходимото количество истинска и ценна храна за нас хората.