Архив на категория: Здраве

Туберколозата – една (не)обичайна диагноза

Случай на служител в детска градина с туберколоза привлече силно внимание в медийното пространство. За туберколозното заболяване и летните пневмонии в Lege Artis говори пулмологът д-р София Ангелова.   По думите на д-р Ангелова туберколозата не е необичайна за България диагноза. Обикновено заболеваемостта се повишава, когато качеството на живот се понижи в следствие на лоша здравна култура, вредни хранителни продукти и навици, стрес. Д-р Ангелова изтъква липсата на силна диспансерна мрежа, чрез която да се провеждала активна профилактика и да се изследват рисковите групи за едно ранно диагностициране на болестта. Туберколозата е инфекциозно заболяване, а туберколозният бактерий, известен като бацил на Кох, е особено изменчив и устойчив, разказва д-р Ангелова. Много е важно хората да не храчат по улиците, защото в случай на туберколоза, която може да не е диагностицирана към момента, заедно с храчката се изхвърлят капкови частици, съдържащи устойчивия бактерий, предупреждава специалистът. Имунната система, която води битка с бактериите, трябва да бъде поддържана с балансирано хранене, пълноценен сън и нормално количество стрес, подчертава д-р Ангелова. Хората с диабет са изложени на по-висок риск от заболяване, тъй като туберколозният бактерий обича захарта. Има рентгено-морфологични признаци, по които диагнозата може да бъде поставена на време. За съжаление, по думите на д-р Ангелова, в повечето случаи консултацията със специалист закъснява. При съмнение се взима проба манту, за да се разбере състоянието на имунната система, изследва се и храчката, съдържаща бактерията. Първата работна диагноза винаги е пневмония, заявява д-р Ангелова и пояснява, че тогава започва адекватно антибактериално антибиотично лечение. Ако това лечение не доведе до резултат, на втори план идва туберколозата. Обезбациляването може да трае от 3 до 6 месеца, в зависимост от формата на болестта. При всеки пациенте индивидуално, пояснява д-р Ангелова. Що се отнася до летните пневмонии, те най-често са причинени от неразумното използване на климатици, заявява д-р Ангелова. Големите температурни разлики могат да доведат до климатична треска. Спането на климатик изсушава въздуха и лигавицата на дихателните пътища – благоприятни условия за навлизането на бактерии в организма. Повече по темата чуйте в звуковия файл: 

play
pause
stop
mute
unmute
max volume

Автор: – Източник : https://bnr.bg/post/102021235/pulmolog

Как се оказва първа помощ при ухапване от змия

С повишаване на температурите все по-често се срещат змии, които са и по-агресивни, заради сушата. Тази година случаи на ухапвания от отровни змии е имало в района на Белоградчик при берачи на боровинки, каза д-р Любомир Виденов, завеждащ филиала на Спешната медицинска помощ във Видин.Той поясни, че механизмът на оказване на първа помощ в тези случаи вече е променен:“Серум не се прави на полето, защото той е много опасен. Той е чужд белтък и човек може да умре от алергична реакция. Ние разполагаме със серум, но избягваме да го правим. Обикновено правим при ухапване метилпреднизолон, нищо друго. И се поставя на мястото на ухапаното само лед или нещо студено, защото се получава оток.Нищо друго не е необходимо да се прави. Ако е необходимо, трябва да се подаде кислород, ако е уплашен човекът. Серум не се прави, не се реже, не се изстисква, не се смуче с уста в никакъв случай.Единственото, което могат да направят хората, това е лед или студена вода, ако имат, компрес с мокри кърпи и обаждане на 112 да дойде медицинско лице. И да избягват да са на слънце, защото кръвното пада от самото ухапване. Може да колабират.“У нас има четири вида отровни змии – пепелянка, каменарка и два типа усойници. Не са безопасни и ухапванията от смокове, въпреки че не са отровни, допълни д-р Виденов:

Автор: Катя Борисова – Източник : https://bnr.bg/post/102021823

ВАС потвърди частичното прекратяване на договора между НЗОК и УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов"

Върховният административен съд (ВАС) потвърди частичното прекратяване на договора между НЗОК и УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“, наложено като санкция от Здравната каса през 2021 г. заради отчетени, но неизвършени дейности за лечение на чернодробни и бъбречни заболявания. Решението е от 1-ви юли и е окончателно. Според посочени в съдебното решение факти, проверка на Здравната каса от лятото на 2021 г. установява, че при трима пациенти, приети в „Пирогов“ по клинична пътека за чернодробна цироза, е отчетено изследване с ултразвук, но няма приложен резултат от това изследване. От Касата определят това като неизвършена медицинска дейност. По същата клинична пътека са били хоспитализирани пациенти, които са разказали на проверяващите, че не са били на лечение в спешната болница. За пациенти, отразени като работещи в „Пирогов“, е установено, че не са били в болнични за времето на престоя, отчетен за заплащане от Здравната каса. Въз основа на тези и други факти върховните магистрати отхвърлят жалбата на болницата срещу заповедта за частично прекратяване на договора с НЗОК по две клинични пътеки поради отчетена, но неизвършена дейност. Във връзка с решението, от Центъра за защита правата в здравеопазването изразиха очакване прокуратурата да се самосезира и да потърси наказателна отговорност от съответните длъжностни лица.

Автор: Елена Бейкова – Източник : https://bnr.bg/post/102022422/vas-potvardi-chastichnoto-prekratavane-na-dogovora-mejdu-nzok-i-umbalsm-nipirogov

Невролог припомня да не се допуска шофиране след употреба на наркотици

Непосредствено след вдишване на райски газ могат да се появят нарушения на паметта, халюцинации, дори да се стигне до загуба на съзнание. Затова не бива да се допуска шофиране след употреба на този рекреационен наркотик, каза в интервю за „Хоризонт“ неврологът от Александровската болница проф. Теодора Чамова. Тя припомни, че през лятото се засилва интересът на младите хора към райския газ.

Автор: Елена Бейкова – Източник : https://bnr.bg/post/102022862/nevrolog-pripomna-da-ne-se-dopuska-shofirane-sled-upotreba-na-narkotici

Д-р Котова: СЗО отчете 51% ръст на влошеното психично здраве след появата на Covid-19

„След появата на Covid 19 Световната здравна организация отчете 51% ръст на влошеното психично здраве“. Това каза д-р Александрина Котова в епизод 21 на „Двете страни на монетата“.  Впоследствие 3 от 7 държави изравниха значението на менталното с физическото здраве. Изолацията приключи, но хората останаха все така самотни. Данните на Евростат за 2023 година сочат, че всеки 6-и българин живее сам.  А посттравматичният стрес и кризисните световни събития продължиха да влошават психичното здраве. Почти всички, ако нямат персонална нужда от психологическа подкрепа, със сигурност имат член на семейството или близък с необходимост от професионална помощ. Колко знаем обаче за компетенциите на специалистите по ментално здраве? Как да подходим към психотичните пациенти, ако попаднем в ситуация на близост? Как да убедим човек с психичен проблем да се лекува? Какво знаем за профила на действие на съвременните психиатрични медикаменти? Колко е важно между лекар и пациент да има доверие, особено когато е “болна” душата? Защо д-р Котова е на мнение, че когато имаме нужда от помощ, не трябва да се отказваме само защото не сме срещнали “нашия” специалист? Какви рискове, но и удовлетворение среща един психиатър в работата си с хората? Отговорите – в „Двете страни на монетата“ с Ани Владимирова и София Владимирова. 

Автор: – Източник : https://bnr.bg/post/102021914/d-r-kotova-szo-otchete-51-rast-na-vloshenoto-psihichno-zdrave-sled-poavata-na-covid-19

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве? В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването „Време за наука“ младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно ролята на ИИ в медицината.

Автор: – Източник : https://bnr.bg/post/102023689/darislav-nikolov

За пациентите, останали без личен лекар, сроковете за записване не важат, могат да го направят през цялата година

Смяната на личен лекар от здравноосигурени лица, чието джипи е прекратило договора с Националната здравносигурителна каса, може да се случи по всяко време на годината, без изчаквателен период. Това отговарят от Регионалната здравноосигурителна каса в Добрич по повод приключената практика на един от семейните лекари в Балчик от май 2024 год.Не се извършва служебно преразпределение на пациентите, следователно ако пациентите искат да ползват здравни услуги, трябва да направят своя избор на ново джипи.Според нормативната уредба личният лекар може да бъде сменен в два периода през годината – през декември и през юни. Извън тези срокове смяната е възможна единствено при наличието на няколко хипотези. Когато лечебното заведение, в което е избран лекар, няма сключен договор с НЗОК; когато лицето е осъществило своя избор на личен лекар в лечебно заведение, което е сключило договор с НЗОК, но впоследствие този договор е прекратен на някакво основание; когато лицето е осъществило своя избор на личен лекар, но впоследствие лечебното заведение, в което той работи, не сключи договор с НЗОК; при констатирана от НЗОК трайна невъзможност на избрания лекар да оказва първична извънболнична помощ; при промяна на настоящия адрес на здравноосигуреното лице.Формулярът за избор на общопрактикуващ лекар може да бъде изтеглен от сайта на НЗОК – www.nhif.bg – рубрика „За граждани“ – линк „Регистрационни форми за избор на общопрактикуващ лекар“. На гърба на формуляра има указания за попълването му.Справка за общопрактикуващите лекари, сключили договор с НЗОК, може да бъде направена в рубриката „Електронни услуги“ –  „Информация за договорени дейности“ – линк „Търсене на договорни партньори и дейности“ – подлинк „Общопрактикуващи лекари“.Здравноосигурените лица може да се обръщат и към РЗОК за информация за общопрактикуващите лекари, които са сключили договор с НЗОК в съответния здравен район.Съществува възможност и чрез Персонализираната информационна система (ПИС) на НЗОК изборът на общопрактикуващ лекар да се прави и онлайн, ако здравноосигуреното лице има електронен подпис, с който да подпише регистрационната форма за избор на личен лекар.

Автор: Албена Иванова – кореспондент на Радио Варна в Балчик – Източник : https://bnr.bg/post/102023790/lichen-lekar

Съветници от ПП-ДБ-СС на среща с лекари от Четвърта градска болница, които са против планираното ѝ сливане с Втора

Общински съветници от ПП-ДБ-Спаси София ще се срещнат с лекари от Четвърта градска болница в столицата, които са против планираното ѝ сливане с Втора градска болница. Преструктурирането ще бъде обсъдено и на днешното заседание на комисията по здравеопазване в местния парламент. Според доклада с предложената промяна, Четвърта градска болница е в усложнено финансово състояние и с недостиг на медицински кадри. Предвижда се прехвърляне на отделенията по урология и хирургия от нея към Втора градска болница, както и запазване на договорите на работещите в нея медици. Окончателното решение за сливането на болниците ще бъде разгледано на заседанието на Столичния общински съвет в четвъртък.

Автор: – Източник : https://bnr.bg/post/102024070/savetnici-ot-pp-db-ss-na-sreshta-s-lekari-ot-chetvarta-gradska-bolnica-koito-sa-protiv-planiranoto-slivane-s-vtora

Изящната усмивка става все по-достъпна

Все повече нови технологии помагат за постигането на изящна усмивка. Задължителните посещения при зъболекар, на всеки шест месеца, все още не са навик за българите. Често се сещаме да посетим дентален специалист едва след като сме усетили болка.Стоматологът

Автор: – Източник : https://bnr.bg/post/102024088/svetlomir-damanov

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за „Нашият ден“ д-р Димитрова споменава хора и организации, които чувства съпричастни към наградата си, подчертавайки, че стореното добро е плод на усилията и взаимната подкрепа на много хора.“В края на февруари 2022 г., когато се случиха събитията в Украйна, ние разбрахме от медиите, че пристигат бежанци в град Варна. Тъй като владея руски език, реших да се регистрирам като доброволец в някои платформи, които се посещаваха от бежанци и по този начин да помогна на тези хора“, разказва д-р Димитрова.

Автор: – Източник : https://bnr.bg/post/102024138/vreme-na-redaktor

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege Artis се включва Аркади Шарков, икономист в областта на здравеопазването и член на ЕКИП, за да сподели заключенията от анализа. Повод за публичния сравнителен анализ, по думите на Шарков, са шумните политически битки на тема дали частните болници трябва да провеждат обществени поръчки, или не трябва, както и нерегламентираната наказателна процедура от страна на ЕК спрямо България. Сравнителният анализ сочи, че в Германия, Австрия и Холандия – страни за пример в икономическо и правно отношение – частните лечебни заведения не провеждат обществени поръчки, заявява Шарков. На отправеното запитване от страна на ЕКИП, относно аргументацията на идеята частните болници да бъдат вкарани в обхвата на Директивата, ЕК не дава задоволителен отговор, изтъква Шарков и допълва, че България, от своя страна, има аргументи да се бори за изключването на частните заведения от тази директива. Болниците от частен характер не получават държавно финансиране по смисъла на това, което съдът на ЕС определя. Държавно финансиране, по принципите на европейското право, е такова, при което финансови средства се присъждат без конкретна насрещна престация. Частните болници обаче получават финансиране на базата на извършена вече дейност, подчертава Шарков и допълва, че няма как това да са публично-правни организации, при положение че сами понасят риска от фалит. По думите на анализатора правното решение частните болници да бъдат обект на Закона за обществените поръчки, би било нонсенс, който разрушава смисъла на частната собственост в България. Разговорът се пренася в полето на проектите в здравеопазването, предвидени от Плана за възстановяване и устойчивост. Министерството на здравеопазването би трябвало да извърши инвестиции в следните направления – модернизиране на болничните заведения, осъвременяване на психиатричната помощ, обособяване на центрове за интервенционална диагностика и ендоваскуларно лечение на мозъчно-съдови заболявания, спешна медицинска помощ по въздух, създаване на национална цифрова платформа за медицинска диагностика и развитие на амбулаторните грижи. По пет от шестте планирани инвестиции няма извършени разходи до момента. Единствено около 31 млн. лв са разходвани за авансови плащания за хеликоптери и наземно оборудване. Изпълнението на политиките, заложени в плана, по думите на Шарков, се бави драстично поради непостоянния характер на политическия живот в България. Следващият министър на здравеопазването ще има нелеката задача да придвижи голяма част от тези проекти към тяхното реализиране, заявява Шарков. Целия разговор чуйте в звуковия файл:

play
pause
stop
mute
unmute
max volume

Автор: – Източник : https://bnr.bg/post/102024152/porachki

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна конференция по СПИН, за да обсъдят борбата със заболяването. Според данни на ООН, смъртните случаи, свързани със СПИН, са намалели със 69% от пика си през 2004 г. и с 51% от 2010 г. Въпреки това, всяка година умира по един човек, заразен с инфекцията.Ваксина срещу HIV – защо чак сега?В предаването Lege Artis проф. д-р

Автор: – Източник : https://bnr.bg/post/102024216/hiv

Борбата с вирусния хепатит – ключова за намаляване на случаите на рак на черния дроб

Справянето с вирусния хепатит е ключова мярка за намаляване на случаите на рак на черния дроб. Това подчертават от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията във връзка със Световния ден за борба с хепатита, който е днес. Хроничният хепатит, причинен от заразяване с хепатит В и С, е сред основните рискови фактори за рак на черния дроб. През 2022 г. той е довел до близо 55 хиляди смъртни случаи в Европа. „Ранно тестване, бърза връзка с грижи, разширени мерки за превенция като ваксинация срещу хепатит В“ са ключови елементи за елиминирането на тези вируси, обяснява Пьотр Крамарц, който е главен учен на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията.Около 3 милиона и 600 хиляди души в Европейския съюз са хронично заразени с хепатит В, а 1 милион и 800 хиляди – с хепатит С. Според данни на Световната здравна организация 87 процента от случаите на хепатит В, както и 64 на сто от тези на хепатит С в глобален мащаб не са диагностицирани. Голям брой от инфектираните получават диагноза само в напреднала фаза на болестта, когато вече са се развили цироза и рак на черния дроб. Поради това е необходимо да бъде увеличено тестването за тези заболявания в повечето държави по света.

Автор: Мария Петрова – Източник : https://bnr.bg/post/102025736/hepatit