Икономист посочи причината за бедността и ниския стандарт на живот в България

Пропадането на образованието, което бълва функционално неграмотни, ще продължава да влошава стандарта на живот на българите. Това предупреждава икономистът и инвестиционен експерт Бисер Манолов на профила си във Facebook.
Той обяснява, че човешката производителност е най-важният фактор, който във времето води до повишаване на обществените богатства и личен стандарт. Но е категоричен, че по-висока производителност не може да се постигне с функционално неграмотни работещи.
При депресирана производителност от къде ще дойде увеличението на работните заплати? – пита риторично икономистът и твърди, че това е тенденция, а не временно състояние.
Що не подскачат синдикатите за намаляване на броя на функционално неграмотните?, завършва публикацията си Манолов.

Какво е функционална грамотност?
Функционалната грамотност е наборът от умения и компетентности, които позволяват на един човек да се справи успешно с реални житейски ситуации в съвременното общество.
Функционалната грамотност е различна от основна/базова грамотност – познаване на буквите, на думи и текстове, необходими за четене и писане. Базовата грамотност е умение, което е основа за по-нататъшно развитие, но в съвременния свят не е достатъчно за пълноценното реализиране на нито един човек.
Четенето с разбиране, финансовата и медийната граморност са израз на функционална грамотност.
България е на последно място в ЕС по функционална грамотност сред учениците, според резултатите от Програмата за международно оценяване на учениците (PISA). По данни на организацията 46-47% от учениците (или почти всеки втори) са функционално неграмотни. Системата или преподавателите са виновни за лошите резултати в гимназията?