Продължава издирването на мъжа, намушкал с нож студентка в Дупница

Продължава издирването на мъжа, намушкал с нож 26-годишна
студентка в градския парк на Дупница, казаха от прокуратурата в Кюстендил.

Престъплението, което оживено се коментира в града, стана в неделя към 4.00 ч.
сутринта. Младата жена е оперирана в „Пирогов“.

Прободните рани са в областта
на корема. Няма опасност за живота ѝ.

Младата жена, която според коментарите е завършила медицина
и специализира хирургия, заедно със своя приятелка излезли да се разходят до
езерото в парк „Рила“ и седнали в беседката. Малко след това били
нападнати и заплашени с нож от мъж, който им поискал пари. От страх двете жени
опитали да се защитят, при което станало и пробождането.

Нейна близка отишла на мястото на инцидента, след като
получила обаждане. Ранената жена обаче лежала в безсъзнание. Бариерата на
главния вход на парка е била вдигната.

Според коментари камерите за видеоноблюдение при беседката,
където станало нападението, не са работили.

 

Автор: Кирил Фалин – кор. на БНР в Кюстендил – Източник : https://bnr.bg/main/post/428723/prodalzhava-izdirvaneto-na-mazha-namushkal-s-nozh-studentka-v-dupnitsa

Протест в Пловдив поиска Никола Бургазлиев да остане в ареста

Десетки роднини и приятели на
семейството на загиналата в катастрофата в Слънчев бряг Христина Здравкова
протестираха мирно пред съда в Пловдив. Тяхното основно искане е да не се
позволи от апелативните магистрати в Бургас Никола Бургазлиев, да
бъде пуснат под домашен арест. 

Апелативен съд в Бургас ще гледа искането за
промяна на мярката му за неотклонение.

Припомняме, че на 14 август 2025 г. в Слънчев
бряг момчето, тогава на 19 години изгуби контрол на управляваното от него АТВ и помете петима
пешеходци, които са вървели по тротоара.

Загина Христина Здравкова на 35 години, детето ѝ Мартин е със 100%
инвалидност и посещава рехабилитация и логопед.

Заедно с децата си протестираха приятелите и роднините на загиналата жена, и пловдивчани, които са съпричастни със семейството на Христина. На плакатите им пред Съдебната палата в Пловдив пишеше: „Децата питат, къде е мама!?“, „Това не е инцидент, това е отнет живот!“

Хората настояват и за максимално наказание от 20 години за Никола Бургазлиев.

Вярваме в справедливия процес, казаха на няколко пъти протестиращите от
Пловдив.

От 14 часа Апелативният съд в Бургас гледа жалбата на младежа да бъде пуснат под домашен арест.

Автор: Живка Танчева – Източник : https://bnr.bg/main/post/428643/protest-v-plovdiv-poiska-nikola-burgazliev-da-ostane-v-aresta

Критична остава ситуацията в с. Мугла след поройните валежи

Комисия от Община Смолян описва щетите в смолянското село Мугла, което след обилните валежи остана откъснато от света. По данни на Метеорологичната станция на Рожен във високопланинското село за денонощието са паднали 82,5 л/кв.м дъжд – най-голямото количество в региона.

Остава критична ситуацията в селото след поройните валежи, които образували реки и отнесли пътя на две места към селото. Има паднали селскостопански постройки и изнесени пътища в него.

В ранния следобед кола на „Български пощи“ от третия път успя да достигне до селото с помощта на трактор, за да достави пенсиите на хората. Тежка техника работи от сутринта за разчистване на пътя към Мугла.

Интензивните валежи доведоха до сериозни проблеми в цялата област. Наводнени са къщи и селскостопански постройки. Паднала подпорна стена затрупа автомобил в Старцево. На много места по пътищата има паднали камъни и свлечена земна маса.

От ВиК-Смолян предупредиха за временно влошено качество на питейната вода в някои квартали на Смолян и в няколко села. Водата трябва да се използва само за битови нужди.

Шест населени места в общините Девин и Доспат все още са без ток заради паднали дървета. Екипи работят по отстраняване на авариите.

Автор: Радостина Колчева – кор. на БНР в Смолян – Източник : https://bnr.bg/main/post/428793/kritichna-ostava-situatsiyata-v-s-mugla-sled-poroynite-valezhi

Георгиев осъди Районния съд в Пловдив за забавено правосъдие по делото „Дебора“

Подсъдимият по делото „Дебора“ Георги Георгиев осъди Районен съд – Пловдив заради забавено правосъдие, след като наказателният процес срещу него беше върнат в изходна позиция заради отвод на съдебния състав.

Окръжен съд – Стара Загора е приел, че близо една година съдебни заседания са се оказали напразни, тъй като съдебна заседателка е участвала в протести и е изразявала публични позиции по случая с пострадалата Дебора Михайлова. Това е породило съмнения в безпристрастността ѝ и е наложило целият състав да се отведе, а делото да започне отначало.

Съдът подчертава, че заседателката е трябвало сама да декларира ангажираността си още при разпределянето по делото. Тъй като това не е сторено навреме, процесът се е забавил с 11 месеца и 26 дни — период, през който Георгиев е бил задържан под стража.

Магистратите приемат, че това представлява нарушение на правото на разглеждане на делото в разумен срок и води до неимуществени вреди – стрес, несигурност и накърнено доверие в правосъдието.

Затова Районният съд – Пловдив е осъден да плати на Георги Георгиев 500 евро обезщетение, плюс законна лихва от 25 февруари 2025 г. до окончателното плащане. Искът му е бил за над 13 хиляди евро, но съдът го е уважил частично.

Решението на Окръжния съд в Стара Загора може да бъде обжалвано пред Апелативен съд – Пловдив

Автор: БГНЕС – Източник : https://bnr.bg/main/post/428804/georgiev-osadi-rayonniya-sad-v-plovdiv-za-zabaveno-pravosadie-po-deloto-debora

Новият зам.-кмет с ресор „Сигурност“ на Столична община встъпи в длъжност

Доц. д-р Лъчезар Милушев встъпи днес в новата си длъжност като зам.-кмет на Столична община (СО) по сигурността. Позицията е част от новообособеното направление „Сигурност“, създадено след влизането в сила на новата управленска структура на Столична община от 1 февруари 2026 г., съобщават от Общината.

Като заместник-кмет по „Сигурност“ той ще отговаря за координацията между общинските структури, районните администрации и държавните институции, включително МВР, СДВР, СДПБЗН и РЗИ, с цел по-бърза реакция, по-добра превенция и ясно поета управленска отговорност за сигурността в града, пишат от Столичната община.

„Сигурността на София не бива да разчита само реакция при кризи, а постоянна работа по превенция, координация и ясна отговорност – моята цел е общината да действа предвидимо и навреме, когато хората разчитат на нея“, коментира Милушев.

Досега дейностите по обществен ред, превенция и реакция при кризи бяха разпределени между различни структури, без единен управленски център, посочват от СО. 

И още: Сред основните приоритети в ресора са изграждането на устойчива система за координация при кризи и извънредни ситуации, засилване на превенцията и анализа на риска, по-добра подготовка при масови събития, както и по-тясно оперативно взаимодействие между общината и държавните институции.

Доц. д-р Лъчезар Милушев има над 30 години професионален опит в системата за национална сигурност. Заемал е ръководни и експертни позиции в Министерството на вътрешните работи, включително директор на дирекция „Анализ и политики“, съветник на министъра на вътрешните работи и помощник на главния секретар на МВР.

Работил е в областта на стратегическото планиране и координацията при кризи, противодействието на тероризма, защитата на обекти с масово пребиваване на хора и елементи от критичната инфраструктура. Бил е и ръководител на направление „Сигурност и комуникации“ в НДК, включително по време на провеждането на българското председателство на Съвета на ЕС 2018, както и консултант на кмета на Столична община по въпросите на сигурността, се посочва в биографичната справка, изпратена до медиите от пресцентъра на СО.

Автор: – Източник : https://bnr.bg/main/post/428813/noviyat-zam-kmet-s-resor-sigurnost-na-stolichna-obshtina-vstapi-v-dlazhnost

В Сърница протестираха заради непочистената река Чепинска

Жителите на община Сърница протестираха пред общината заради
бездействието на институциите за почистването на река Чепинска. Вчера реката
преля и разруши част от републиканския път Велинград – Сърница. 

До запушването на река Чепинска се стигна, след като почти
месец община Велинград и АПИ не почистиха последствията от активирало се
свлачище, което в последствие запуши канала, отвеждащ водите на реката към
язовир Батак.

Жителите на Сърница са притеснени, че приливните води ще
компрометират основният път до Велинград и възстановяването му ще продължи с
години.

„Община Велинград въобще не си мърдат пръста да го
изчистят. Няма достъп до здравно заведение във Велинград, до болница.
Има обходен път, който е
през Широка поляна-Батак, но там е много лош и не е за зимни условия. Линейки не могат да минат. Три километра обиколка! Ако не се предприемат мерки, ще направим гражданско неподчинение“.

Кметът Неби Бозов каза:

„Ще започнат пак прехвърляне на отговорности. Крайно
сме разочаровани от действията, които до момента предприемат институциите,
визирам АПИ“.

Ако до дни институциите не реагират, жителите на Сърница ще
блокират пътния поток към Родопите при гара Костандово. 

Автор: Невена Петрова – кор. на БНР в Пазарджик – Източник : https://bnr.bg/main/post/428805/v-sarnitsa-protestiraha-zaradi-nepochistenata-reka-chepinska

Временно спира пречиствателната станция на Велинград

Заради обилните валежи се налага временно спиране на
пречиствателната станция на Велинград.  Причината
е, че на входа на станцията водата е с голяма мътност.

От ВиК дружеството
съобщават, че към момента и трите напорни резервоара са пълни,
така че на този етап няма да има нарушаване на водоснабдяването в града. Мярката
се налага, за да не се допусне вода с влошено качество в чешмите на Велинград.

Автор: Невена Петрова – кор. на БНР в Пазарджик – Източник : https://bnr.bg/main/post/428808/vremenno-spira-prechistvatelnata-stantsiya-na-velingrad

Български затворник в Гърция спаси шефа на затвора си, уби нападателя му

Българин – затворник уби друг затворник и спаси шефа на
затвора „Домокос“, област Фтиотида.

Случеят се разследва от полицията.

В момента българинът излежава доживотна присъда. Друг
затворник влязъл с пистолет в административната сграда на затвора се опитал да
застреля шефа на охраната. Българинът успял да отнеме оръжието и убил нападателя.

В коментари по случая медиите наричат българина „герой“
въпреки тежката присъда, която излежава.

Полицията работи по няколко версии, като основно трябва да
се изясни откъде нападателят е имал оръжие и как то е било внесено в
администрацията на затвора, където се излежават най-тежките присъди.

Не се знае и как двамата, смятани за жестоки убийци, са се
намирали в сградата на управлението на затвора.

Опитни полицаи коментират, че случаят показва пробив в
охраната на затвора и категорично има външна намеса.

Според информация на медиите, която още не е потвърдена от
официалните власти, българинът е Серафим Райчев, на 38 години. Той излежава
присъда за убийството на бизнесмен от Австралия, който е имал връзка с гръцката
мафия.

 

Автор: Катя Пеева – кор. на БНР в Гърция – Източник : https://bnr.bg/main/post/428814/balgarski-zatvornik-v-gartsiya-spasi-shefa-na-zatvora-si-ubi-napadatelya-mu