Може ли Румъния да спаси житото на Украйна?

Преди войната Украйна бе един от най-големите производители на пшеница в света. Но от руската инвазия насам износът намаля драстично. Дали алтернативните маршрути могат да минат през Румъния – през Галац и Констанца, разказва Deutsche Welle.
Проблемите на Украйна със зърното са много. Както с обработката на земята – тъй като нивите са запуснати, минирани или унищожени, така и със съхранението на реколтата – складовете са препълнени. Транспортирането обаче е почти невъзможно – директният морски път от Одеса, Мариупол и други важни украински пристанища е блокиран. „Украинските пристанища не могат да се използват – те или са бомбардирани, или има риск от бомбардировки“, казва пред ARD Хансйорг Кюстер, професор по геоботаника.
Проблемът с релсите
Но не може ли пшеницата да бъде превозена по суша с влак до Румъния и там да бъде натоварена на кораби? На теория е възможно. Но на практика разликата в разстоянието между релсите в различните страни е огромна пречка.
„В Украйна железницата е широкорелсова, докато в Европа има стандартно междурелсие“, обяснява Кюстер. Какво означаво това конкретно? В повечето европейски страни разстоянието между вътрешните страни на релсите е 1435 мм, докато в Украйна е 1520 мм. Това е стандарт в страните от бившия Съветски съюз, който е в сила и днес.
Респективно ако влаковете със стоки от Украйна стигнат до границата, не могат просто да продължат към Молдова или по-нататък – към Румъния. „Или трябва товарът да се прехвърли, или да се купят нови вагони. А транспортът по шосе е изключително скъп“, казва Кюстер.
От сравнително евтиното зърно от Украйна зависят най-вече по-бедните страни в Африка и Близкия изток. Там вече има недостиг на украинска пшеница, а в последно време цените се повишиха рязко. Пшеницата, отглеждана в Германия и Западна Европа, не е подходящ заместител, тъй като е твърде скъпа за страни като Мароко, Египет и Алжир. Опаснo поскъпване на пшеницата и царевицата
Според експерта Кюстер просто решение на проблема не съществува. Тъй като става дума за огромни количества, транспортирането със самолет или с камиони е изключено. Извозването на украинската пшеница с влак не е възможно, а наблизо други пристанища няма. До балтийските страни или до Финландия, където междурелсието е същото като в Украйна, може да се стигне само с транзитно преминаване през Русия или Беларус – т.е. и този вариант отпада.
Помощта на Букурещ
Ако се погледне към картата на света и към списъка с основните вносители на украинската пшеница, се вижда, че единствените логични маршрути минават през Черно море. Т.е. през Румъния.
Миналата седмица правителствени представители и експерти по транспорта от Румъния, Молдова и Украйна се срещнаха в Букурещ с еврокомисаря по транспорта Адина Вълян. Тя посочи, че износът от Украйна и Молдова в момента се обсъжда на европейско ниво, както и че Румъния може да помогне в това отношение.
Вълян спомена конкретно дунавските пристанища Галац и Сулина, както и Костанца, които биха могли „да служат като врати към Черно море“. А между Констанца и някои по-малки пристанища в Украйна, които не са пострадали от войната, би могла да бъде изградена система от совалки. До Галац пък има железопътна линия с междурелсие като украинското. Доставката на стоки от Украйна до Галац би била „много лесна“, обяви еврокомисарят.
Перспективи и реалности
Но нещата съвсем не са толкова елементарни. Търговец на зърно от Одеса се оплака по румънската телевизия, че железниците около граничния пункт са в лошо състояние. А релсите до Галац са повредени от години. Междувременно румънският министър на транспорта Сорин Гриндяну обеща линията до Галац да бъде ремонтирана още в следващите 100 дни.
Експертът по земеделието Кюстер все пак подчертава, че ще бъде много скъпо украинската пшеница да се товари на кораби извън страната. Но с оглед на пълните складове трябва да се побърза – „всеки ден е важен“. Война в Украйна може да ограничи доставките на храни и да вдигне цените