Икономиката навлиза в тежък период, заплашва ни стагфлация

„Българската икономика влиза в доста тежък период. Ключова е препоръката на МВФ за реформа в пенсионната система, за която е ясно отдавна, че е една цъкаща бомба. Всички добавки и помощи са напълно изядени от инфлацията. Системата трябва да се промени, да има нов модел и структура, за да не изпаднем отново в трудно положение при следваща икономическа криза“. Tова каза в ефира на Nova News икономистът Преслав Райков. МВФ препоръчва прогресивен данък върху доходите в България
МВФ препоръчва да се въведе необлагаем минимум – нещо, което отдавна се обсъжда у нас, за да се облекчат хората с най-ниски доходи.
„Когато разликата между ръста на БВП, който се предвижда, и инфлацията е в 3 до 5 пъти и инфлацията значително превишава този показател, тогава имаме риск от стагфлация. Това трябва да се вземе предвид. Това е слаб икономически растеж, изпреварващ ръст на инфлацията, съчетано с безработица и със спад на покупателната способност“, каза икономистът Румен Гълъбинов.
Преди седмица БНБ понижи прогнозата си за ръста на икономиката до 2.1%. 10,4% пък се очаква да достигне средногодишната инфлация в България през 2022 г.
Относно диференцираната ставка за ДДС Райков подчерта, че идва от COVID времената. Според него по-скоро трябва да се вземат мерки за намаляване на ДДС ставките за всички сектори, не само за определени.
Държавата се нуждае от нови източници на приходи – нови инвестиции, привличане на нови външни и вътрешни инвеститори и създаването на добавена стойност. Само това може да победи инфлацията и кризата в дългосрочен план. Всички друго е закърпване на бюджета – вземане от едно място и прехвърляне в друго, обяснява Преслав Райков. Германска агенция: Икономическото развитие на България е под риск
Той смята, че по-бързо трябва да бъдат прекратени държавните помощи за бизнеса и след летния сезон той отново да заработи по обичайния начин.
Според Райков в дългосрочен план е нужна подкрепа и максимално насочване на ресурс към сектори, които са структуроопределящи и носят висока добавена стойност – минно-добивната промишленост, зърнодобива. При настоящите условия страната ни може да спечели много от тях.
За Гълъбинов помощите за бизнеса не е добре бързо да спират и поне до средата на годината е хубаво да се получават. „Добре е още тази година да се получат и доходи от Плана за развитие“, отбеляза той.