Турция влага 10 млрд. долара в разработка на газово находище в Черно море

Турция ще предостави държавна подкрепа за голям проект за разработване на откритото от нея находище на природен газ в Черно море, съгласно президентски указ, публикуван в Държавен вестник вчера, съобщи „Хюриет“. Турция е все по-жадна за природен газ
Стойността на инвестицията в проекта на Turkish Petroleum (TPAO) ще бъде 145,1 млрд. турски лири (приблизително 10 млрд. долара), а периодът на проекта ще бъде 11 години, се посочва в указа, предаде БГНЕС.
Държавната подкрепа за разработването на газовото находище, което ще създаде работни места за повече от 1000 души, ще включва освобождаване от мита, освобождаване от данък добавена стойност (ДДС) и 100-процентно намаление на данъците.
Разширяването на проекта през следващите 10 години се очаква в крайна сметка да доведе до увеличаване на годишния производствен капацитет до 14 милиарда кубични метра (млрд. куб. м). Природният газ е открит в находището Сакария край бреговете на северната турска провинция Зонгулдак през 2020 г., като количествата му се оценяват на 540 млрд. куб. м. Турция скоро ще обяви ново газово находище в Черно море
Данните на Регулаторния орган за енергийния пазар (EPDK) показват, че потреблението на природен газ в Турция възлиза на 59,6 млрд. куб. м през 2021 г., което е с 24% повече от предходната година, докато вносът в страната е нараснал с 22% до 58,7 млрд. куб. м.
Очаква се потокът природен газ от газовото находище Сакария да достигне до съоръжението за преработка на природен газ, което ще бъде създадено в крайбрежния черноморски град Филиос през 2023 г. Максималният годишен добив от находището може да варира между 15 и 20 млрд. куб. м, което съответства на около 30% от годишното потребление на газ в страната.
Потреблението на електроенергия е достигнало 28,60 млрд. киловатчаса през януари, а производството на електроенергия също се е увеличило с 6,48% до 28,56 млрд. киловатчаса в сравнение с януари 2021 г. От общото производство през януари водните централи са произвели 16,45%, докато 26,6% са получени от природен газ и 21% от вносни въглища. Делът на местните въглищни централи в производството на електроенергия е 16,2 процента. Вятърните централи са генерирали 10,85 процента, а останалият дял идва от геотермални централи, централи за мазут и биогаз. Турция откри огромни запаси от природен газ в Черно море
През последните години засушаванията намалиха дела на водноелектрическите централи в производството на електроенергия в страната. Като цяло газовите централи запълниха празнината, причинена от сушите.