Финансист: Инфлацията вдига данъците

Инфлацията е данък. Данък, който е наложен без централните банки да имат мандат за провеждане на фискална политика, която минава през парламента. Когато заложат някакви инфлационни нива, в този случай 2%, за хората това означава вдигане на данъците с 2%. Този данък лицемерно се промотира, като начин да се стимулира икономиката – мега парадокс! Възможно ли е да стимулираш икономиката с вдигане на данъците? Е, точно поради тази причина навсякъде ще видим икономическо забавяне, защото ни удариха с „данък инфлация“.

Това пише финансистът и инвестиционен експерт Бисер Манолов в коментар за растящите цени на основни стоки и услуги.
„Инфлацията е данък, който е функция на изтърваните разходи, най-вече правителствени. Когато централните банки печатат пари, хората трябва да знаят едно – предстои увеличаване на данъците. Всякакви тъпи теории за нови парични политики произлизат от „икономисти-льонкачи“, които не са изкарали 5 лв. в конкурентна среда“, посочва Манолов. 
„Най-отвратителното е, че инфлационният данък удря всички, като най-потърпевши са най-бедните. Ще поспорим ли сега за държавните помощи с новонапечатани пари – това е неправомерен данък (при висока инфлация приходите в бюджета се увеличават). Има ли нещо, което не е ясно?“, отбелязва финансистът.
Според него целта на сложната терминология, която използват централните банки е една – хората да си мислят, че се правят някакви свръхестествени животоспасителни политики, и да НЕ ги разберат. Гадно, нали?, завършва Манолов.