Правителството внесе в Народното събрание промени в Закона
за равнопоставеността на жените и мъжете, които предвиждат 33% от всички
директорски позиции в дружествата, регистрирани на фондовата борса, да се
заемат от представители на по-слабо представения пол, който най-често са
жените.
С предложения проект се въвеждат разпоредбите на
европейската директива за подобряване на баланса между половете сред
директорите на дружествата. Тя трябваше да бъде транспонирана в националното
законодателство до края на 2024 година.
Срокът на действие на директивата изтича на 31 декември 2038
г. Целта ѝ е да подобри баланса между половете в управителните органи на
дружествата, регистрирани на фондовата борса.
Проектът предвижда представителите на по-слабо представения
пол да заемат най-малко 33% от всички директорски позиции, както с
изпълнителни, така и без изпълнителни функции, в управителните и надзорните
съвети, съответно в съветите на директорите. Делът им не трябва да надвишава
49%.
Публичните дружества ще трябва ежегодно да предоставят в
декларациите си за корпоративно управление информация за броя на мъжете и
жените в управителните органи, сред изпълнителните директори и сред директорите
без изпълнителни функции, както и за предприетите мерки за постигане на целта.
При неизпълнение ще трябва да посочват причините за това.
Определя се срок за първо отчитане – през 2027 г. за отчетната 2026 г.
Дружествата ще публикуват информацията на видно място на интернет страниците
си.
Комисията за финансов надзор ще трябва до 30 юни 2027 г. да
публикува на сайта си списък на публичните дружества, които са постигнали
поставената цел.
Предвиждат се и санкции за публичните дружества, които не
изпълняват задълженията си за публикуване на информацията, свързана с поставената
количествена цел.
Автор: Мария Костова – Източник : https://bnr.bg/main/post/493017/shte-ima-li-kvota-za-zhenite-v-bordovete-na-publichnite-druzhestva