Окръжният съд в Ямбол остави за постоянно в ареста
53-годишния шофьор, който вчера на магистрала „Тракия“ помете с
камиона си и уби на място трима души и рани тежко един.
Сред жертвите са две деветгодишни деца. Съдът прие
доказателствата на Окръжната прокуратура и взе под внимание факта, че може да
извърши и други престъпни деяния. Като един от аргументите за оставянето в
ареста прокуратурата изтъкна предишна катастрофа на водача, причинена от
неизправна гума.
Прокурор Живко Илиев:
„Прие се, че има достатъчно доказателства към
момента. Обосновано предположение, че е извършил деянието и съответно, че има
опасност да извърши друго престъпление, и да се укрие. Това мога да кажа към
момента. Представих по делото допълнителна справка, че 2024 година обвиняемият
е допуснал, отново на АМ „Тракия“ пътнотранспортно произшествие,
отново с проблем с гумата. Вследствие на което са настъпили само материални
щети“.
Служебният защитник на шофьора адвокат Марияна Гърдева
обяви, че ще обжалва мярката за неотклонение „задържане под стража“:
„Много малко доказателства има събрани по делото,
които са приложени по същото. Много експертизи има тепърва да се назначават, от
които безспорно ще се установява има ли вина подзащитният ми в това което
обвинен, а именно настъпването на ПТП“.
Адвокат Гърдева каза още, че търси отговорност и
собственика на пътя – Агенция „Пътна инфраструктура“ за съпричиняване
на произшествието.
По случая е назначена тройна съдебно-техническа
експертиза. Работата по изясняването на трагичния инцидент продължава. По-рано
днес единствената оцеляла – 49 годишна жена, пътуваща в пометената от камиона
лека кола, бе прехвърлена с въздушна линейка от болницата в Ямбол до болницата
„Свети Георги“ в Пловдив. Лекарите в Ямбол обявиха, че е стабилна, но
в тежко състояние.
Автор: Стоян Радев – кор. на БНР в Сливен – Източник : https://bnr.bg/main/post/494909/sadat-ostavi-za-postoyanno-v-aresta-shofyora-prichinil-katastrofata-na-am-trakiya