Христо Стоичков се обясни в любов на съпругата си Мариана, която е до него вече 36 години. Камата поздрави любимата си по случай нейния 55-и рожден …
Дневни архиви: 04/04/2024
Митрополит Кусев – непреклонният защитник на българщината в Македония
Личността му днес не говори много на широката аудитория, забравата е покрила славното му име. Митрополит Методий Старозагорски, известен още като …
Участник в „Стани богат“ шашна Ники Кънчев
„Първият участник в предаването, според мен, беше Йордан Атанасов, мой бивш колега“, разкри участникът Диан Цветков в „Стани …
Високотехнологични камери с изкуствен интелект, ще помагат в борбата с престъпността край морето
Преди старта на сезона в Несебър и Слънчев бряг заработи модерна система за видеонаблюдение. 91 високотехнологични камери, които използват изкуствен …
Автобус с македонски туристи катастрофира в Италия, има жертви и ранени
Автобус с македонски туристи е участвал в пътнотранспортно произшествие в Италия на магистралата между градовете Асколи Пичено и Анкона. Автобусът се …
Къде наистина издъхва Хаджи Димитър?
Историческите факти около последните дни на войводата, които не биват поставяни под съмнение са следните: на 6-и срещу 7-и юли 1868 година …
БДЖ купува седем двуетажни влака
Те ще струват около 350 млн. лева
Капещ покрив и падаща мазилка посрещат студентите в СУ „Св. Климент Охридски“
Напукани стени, капещ покрив и падаща мазилка – в това състояние е най-старото висше учебно заведение у нас Софийският университет. От създаването му …
МВР потвърди, че има открит тайник с оръжие на Хамас
Той се намира в Южна България
Експерт: Митницата винаги е била разглеждана като касичка за политическите партии
„ДАНС провежда операция, която видимо на политическо равнище не е съгласувана. Дали ДАНС сега се разправя с някакви кадри по някаква причина? …
БНБ предупреждава за зачестили случаи на телефонни измамници
Българската народна банка (БНБ) предупреждава на сайта си за зачестили случаи на телефонни измамници, които се представят за служители на банката. Те …
Сладки козунаци на „солени“ цени за Великден?
Въпреки че остава месец до Великден, пекарните вече започват да предлагат козунак, който е неделима част от празничната трапеза. Колко ще струва …
Нова ало измама с главна роля „служители на БНБ“
Внимавайте, искат информация за сметки
Как нощните маски за лице правят кожата по-красива
Подхранват кожата
Творческа работилница за деца и тийнейджъри в Градската художествена галерия – Варна
Деца и тийнейджъри са поканени да се включат в творческа работилница, която ще се проведе в два поредни почивни дни – 13 и 14 април в Градската …
Европейска страна възражда нощните влакове, заради нелоялната конкуренция със самолетите
„Нощните влакове са бъдещето“, заяви вицепремиер и министър на мобилността на Белгия Жорж Гилкинет. Той се надява да убеди в това твърдение и колегите си от ЕС, докато Белгия председателства Съвета на ЕС тази година. По време на следващата неформална среща на министрите на транспорта на ЕС в Брюксел в началото на април Гилкинет ще постави нощните влакове в дневния ред.
Заедно с Австрия, Белгия ръководи развитието на нощния железопътен транспорт през последните години. Сега и двете страни искат други страни членки на ЕС да се съсредоточат върху свързването на големите европейски градове със спални вагони, пише Euronews.
Ето защо Гилкинет е уверен, че може да убеди ЕK „да ускори връщането на нощния влак“.
Европейците искат да пътуват по-устойчиво
Снимка: iStock
Европейците все повече обръщат гръб на летенето заради въздействието му върху околната среда. Имаше широка подкрепа за забраната на полетите на къси разстояния във Франция и Испания скоро може да последва примера ѝ.
Проучване от 2021 г., поръчано от Europe on Rail, установи, че над половината от анкетираните – в Германия, Полша, Франция, Испания и Нидерландия – се интересуват от замяната на полетите с железопътен транспорт.
Но за да се превърне това в реалност, влаковите връзки трябва да станат по-добри, по-достъпни и по-евтини за пътниците. Днес съществуват само няколко редовни нощни услуги, а за един и същ маршрут влакът е средно 4 пъти по-скъп от летенето, според проучване на Greenpeace.
Гилкинет иска да внесе промяна, като създаде благоприятни условия за операторите на нощни влакове. Той предлага подобряване на международната железопътна инфраструктура, по-добро интегриране на техническите различия между държавите, опростяване на системите за издаване на билети и намаляване на оперативните разходи. „Нелоялната конкуренция между влакове и самолети трябва да бъде разгледана“, казва той.
Белгийският вицепремиер обобщава някои мерки, които могат да изравнят условията между железопътния и въздушния транспорт. „В Белгия нощните влакове не плащат разходи за енергия за локомотивите и са освободени от такси за достъп до релсите. Ако всяка европейска страна въведе такива мерки, повече оператори ще бъдат насърчени да пускат нощни влакове“, смята той.
Снимка: iStock
Според него в момента се стимулира използването на автомобили и самолети. През последните две десетилетия страните от ЕС са инвестирали 66% повече в магистрали, отколкото в железници. Това доведе до ръст на дължината на магистралите с 30 000 км, а железопътните линии са намалели с 15 000 км.
Междувременно авиационната индустрия получава огромни субсидии. Според някои изчисления те достигат до 80 евро за всеки двупосочен билет. Керосинът практически не се облага с данък, а самолетните билети са без ДДС.
Международните влакове не се ползват от тези предимства и в много страни се начислява ДДС върху билетите и електричеството. Системата за такси за достъп до релсите е неблагоприятна за нощните влакове, тъй като те покриват големи разстояния, което има относително висока тежест върху разходите за експлоатация.
Автомобилите си остават най-популярният вид транспорт в Европа. През 2021 г. почти 80% от пътник-километрите в ЕС (единица, измерваща превозването на един пътник на разстояние 1 км) са изминати с кола, 7,3% със самолет и 5,6% с влак.
Австрия е лидер в пътуването с нощни влакове
Снимка: iStock
По време на предстоящата среща на министрите на транспорта на ЕС през април Австрия със сигурност ще бъде посочена за пример. Националната железопътна линия на страната, ÖBB възроди нощните влакове и продължава да инвестира в спални влакове, когато повечето други страни ги изоставят. Наскоро пусна модерни вагони с индивидуални спални капсули.
Извън тези, управлявани от ÖBB, повечето международни връзки с нощни влакове са изчезнали, а няколко вътрешни услуги още работят в големи страни като Франция, Италия и Швеция. В Източна Европа мрежата още е сравнително широка.
Нови частни оператори, като European Sleeper, проучват пазара и пускат нови услуги, включително разширяване на връзката си от Брюксел до Прага през март.
Опростена система за резервация на влак
Снимка: iStock
Освен разширяването на железопътната мрежа е необходима и по-опростена система за резервации, за да се интегрират услугите в целия континент. Rail Europe е една от малкото платформи, които в момента позволяват на пътниците да сравняват цените и опциите за пътуване онлайн.
„Трябва да стане по-лесно за пътниците да купуват международен билет. Публичните и частните компании трябва да си сътрудничат повече и да мислят от гледната точка на клиента“, казва още Гилкинет.
Целта е резервирането на международен влак да бъде толкова лесно, колкото резервирането на полет. За да постигнат това, железопътните компании ще трябва да споделят данни, за да разработят необходимите дигитални инструменти.
Белгийското председателство на ЕС подготви законодателни дейности за подобряване на трансграничните връзки, идентифицирайки ключовите „коридори“ на трансевропейската транспортна мрежа като Брюксел-Базел-Милано.
Друг критичен момент за решаване е липсата на модерни спални вагони, които са на разположение на операторите.
Източник: Euronews
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Самолет или влак: Кое да изберем, ако искаме евтин транспорт в Европа?
Нощният влак Берлин – Париж тръгва отново след години прекъсване
Евтин транспорт: Европейска страна пуска билети за влакове за 1 евро
Мария Габриел: Свободата, мирът и стабилността не са даденост, а трябва да се защитават всеки ден
Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел участва в срещата на министрите на външните работи на съюзниците в НАТО. От Министерството …
Набират доброволци за фестивала на Бузлуджа, ето как да се включим
Набират доброволци за фестивала на Бузлуджа – OPEN BUZLUDZHA 2024. Фестивалът се провежда за четвърта поредна година, а за тазгодишната организация, …
Димитър Манолов: В България най-богатите хора са като домашни любимци, те не трябва да бъдат закачани, трябва да бъдат обгрижвани
Тази история в митниците не става за два дни, действа се за дълго време. Правят се различни намеци. Не е изключено и нищо да не научим накрая, защото …
Николай Николов-Паскал е сред арестуваните от ДАНС
Паскал е сочен за крупен контрабандист, но досието му е чисто