До 28 юни София е домакин на GALMUN 2026 –
най-голямата ученическа симулация на Организацията на обединените нации (ООН) в
България.
Във форума участват млади хора на възраст между 14 и
25 години от различни европейски държави, които влизат в ролята на дипломати,
съдии и международни експерти, за да търсят решения на актуални глобални
предизвикателства.
Организатор на събитието е Клубът по модел
на ООН на 91. Немска езикова гимназия „Проф. Константин Гълъбов“
(НЕГ), създаден през 2022 г. от група ученици с интерес към международните
отношения.
За няколко години той се превръща в една от водещите
MUN общности в България и организира едни от най-големите международни
ученически конференции в страната.
Официалното откриване на GALMUN 2026 се
състоя днес в Народното събрание, а тазгодишното издание включва
седем комитета:
Комитет по разоръжаване и международна сигурност (GA1)
Икономически и финансов комитет (GA2)- Социален, хуманитарен и културен комитет (GA3)
Специален политически и деколонизационен комитет (GA4)
Исторически кризисен комитет – Карибската криза от 1962 г.
Международен съд на ООН- Германски комитет – Международен наказателен съд.
Участниците са близо 150 от различни страни и континенти.
Какво представлява моделът на ООН, какви умения
развива сред младите хора и защо интересът към подобни форуми расте?
Катя Василева разговаря с Мирела Абаджиева –
председател на Клуба по модел на ООН на 91. НЕГ, организатор
на GALMUN 2026, Юлия Данаилова и Андрей Дичев – участници в
международната конференция GALMUN 2026, също ученици в 12.клас в Немския отдел
на училището и част от клуба, а Андрей е и негов зам.-председател.
Автор: – Източник : https://bnr.bg/main/post/494888/v-narodnoto-sabranie-be-otkrit-4-dnevniyat-forum-galmun-2026