Българският бизнес може да даде работа на около 200 000 украинци

Бизнесът настоява да се облекчат процедурите по наемането на украински бежанци. Министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер съобщи, че вече се работи за необходимите промени. Ето кои международни компании са сред застрашените от санкциите срещу Русия
Работодатели, готови да наемат бежанци, посочиха пред БНР какво ги притеснява:
„Ако няма законова възможност да ги назначим, как ще ги вземем всъщност“, изрази недоумение собственик на ресторант в София и поясни: „Смешно да вземеш някого на работа, да го назначиш, да искаш да му направиш договора, пък, всъщност, да нямаш възможност, защото той е чужд гражданин“.
От Асоциацията на работодателските организации заявиха, че страната ни има потенциала да наеме около 200 хиляди украински граждани, но за целта са необходими процедурни облекчения.
„Тези лица трябва да имат предоставен някакъв статут – статут на бежанец или хуманитарен статут, за да могат да ползват тези права. И трябва да изчакат поне три месеца след подаване на молбата, за да могат да се ползват тези права. Затова може би е добре да се помисли за някаква специална програма, която да предвижда съкратени срокове с оглед специално на украинската криза“, посочи Мария Минчева от Стопанската камара.
Министър Даниел Лорер увери, че промените вече се подготвят. Coca-Cola и Carlsberg затвориха заводите си в Украйна
„В момента работим административно за облекчаване на тези процедури, така че да не се прилагат процедури за бежанци, алтернативни процедури, които позволяват по-лесното уреждане на статута им, заедно с това ни се иска и сините карти да бъдат опростени, така че по-лесно те да получават разрешения за работа“, каза той.