Дневни архиви: 08/02/2023
Слави Трифонов: Кой съм аз? Един ден съм съм „мафиот“, а на другия ден съм „добър“
Нови факти за живота на Васил Левски
Нови факти за живота и революционното дело на Васил Левски бяха разкрити на
научна конференция в Софийския университет под надслов „150 години
безсмъртие: Васил Левски, революцията и бъдещият свят“.

Събитието, посветено на 150-атата годишнина от гибелта на Апостола, бе организирано от
Института за исторически изследвания при БАН и Софийския университет.
В доклада си на тема “Васил Левски, Арабаконашкото приключение и комитетското дело (нови историографски прочити и предизвикателства)”, проф. д-р Пламен Митев от Софийския университет посочи, че откритите през последните две-три години непознати досега
документални материали от Османския архив в Истанбул, дават основание за
преосмисляне на досегашната хронология за началото на интереса на турските власти
към личността на Апостола и към осъществяваната от него конспиративна дейност.
Проф. Митев посочи, че в новооткрита телеграма на управителя на Търновския санджак до
Великото везирство от 28 декември, в която за първи път се съобщава за залавянето на Левски, изрично е отбелязано, че Дяконът е издирван от седем-осем месеца, т.е. от пролетта на 1872 г. и, че властите са прихванали вече 60 – 70 писма и документи, които той е получавал през тези месеци от революционните клетки в Русия, Влашко и Сърбия.
Така се разкрива, че не обирът при Арабаконак, и не издайничеството на Димитър Общи и арестуваните преди него комитетски дейци са подтикнали властите да почнат издирването на Васил
Левски. Става ясно от думите на професор Митев, че интересът на властите към Васил Левски може да се датира няколко месеца по-рано, през пролетта на 1872 година.
Проф. Орлин Събев от Института по балканистика с център по тракология (ИБЦТ) при БАН представи нови данни, открити в дигиталната база на Османския архив в Истанбул.
Според неизвестен доскоро доклад от управителя на Дунавския вилает до Великия везир Мидхад паша от 16 септември 1872 г. се оказва, че османските власти имат една сравнително добра представа за организацията, която Васил Левски основава и организира на територията на българските земи.
Особено внимание заслужава един новооткрит, непубликуван досега подробен доклад
на съдебната комисия, която съди Левски. По думите на проф. Събев, в този доклад е направен преглед на арабаконашкия обир, издирването на извършителите му, разкриването на комитетската мрежа, хода на съдебния процес, дадените присъди.
Той представя и анализ на ситуацията в българските земи, от който става ясно, че проблемите, които са причинили създаването на комитетската организация, са социално-икономически.

Събев отбеляза, че с екзекуцията на Левски интересът към него от страна на османските и впоследствие на турските власти по време на Турската република не престава. Те са заинтригувани от неговото издигане в национален герой, но вече на дипломатическо ниво. Много документи от Османския архив свидетелстват за притеснението на османската държава от превръщането на Левски в национален герой след Освобождението и от това, че се почита паметта му чрез
спомени, чествания, издания, разпространение на негови биографии и фотографии,
поставяне на театрални постановки, прожектиране на филми.
През 1898 г. е отбелязана 25-годишнината от гибелта на Левски, чиято кулминация е на 6 февруари.
Професорът Събев отбеляза интересен детайл при разменената кореспонденция между османския комисар и властите в Истанбул, отнасящ се до паметника на Васил Левски в столицата. Комисарят изтъква, че по времето на Стамболов не е било възможно да бъде допуснато паметникът да бъде официално открит. По негово време недовършеният паметник е бил покрит с дъсчена преграда, но след смъртта на Стамболов е бил официално открит през 1895 г. и се е превърнал, според комисаря, в място не само за посещение, но и за поклонение.
Историкът посочи, че заради тази церемония, комисарят е получил “мъмрене” от правителството в Истанбул, защото не е направил постъпки пред правителството на България да бъде отменено отбелязването. Събев разказа още, че на 7 февруари същата година – през 1895 г. комисарят отправя и нота до тогавашния български министър-председател Константин Стоилов да се спре разпространението в много български градове на фотографии и издания с лика на Левски.
Проф. д-р Пламен Павлов от Великотърновския университет (ВТУ) в доклада си на тема “Васил Левски и така наречената “средна класа” в българското възрожденско общество”, отбеляза, че е очевидно, че Левски е бил лидер на средната класа. Той посочи, че когато Апостолът е бил заловен, той се е държал със самочувствието на политически лидер пред търновския управител, какъвто всъщност е. Ученият допълни, че през цялото време към Левски се отнасят като към лидер – “не се знае дали утре не трябва да преговарят с него”.
Самата власт го признава, но това е функция именно на факта, че той е лидер на социални сили, а не просто някакъв фантазьор, който е тръгнал да прави комитети и да сее пропаганда, която е щяла да пропадне, ако е нямало “социална почва”, по думите на Павлов. Той отбеляза, че Левски е един много широко скроен човек – нещо характерно за онези социални среди, от които произлиза.
Доц. Тодор Радев от Пловдивския университет (ПУ) напомни, че трябва да отчетем в какво време живее Левски, за да разберем как мисли, каква е неговата идеология, как действа за реализацията на своите програми. С други думи Левски е човек на ХIХ в., а това е векът на европейските национализми, отбеляза Радев. Според него това е времето, когато в основни линии се формират почти всички европейски модерни нации. Той поясни, че разделя българския възрожденски национализъм на две основни направления – консервативен, и от друга страна – радикалният или революционният национализъм. При Левски случаят е специфичен, защото той преминава и през двата етапа, отбеляза ученият.
Той посочи, че времето, в което Левски е духовник, съвпада с един възход на църковно-националното движение. Но очевидно това за него е недостатъчно и той извършва постепенен преход към онова, което можем да наричаме радикален или революционен национализъм, посочи Радев и допълни, че най-вероятно окончателно това става факт с четническото движение през 1867 – 1868 година.
Конференцията продължи с представянето на докладите и на други български учени, които обсъдиха различни аспекти от живота и делото на Васил Левски в контекста на европейското политическо мислене през ХIХ в. и на българското националноосвободително движение през 60-те и 70-те години на ХІХ век.
Събитието е част от Националната програма за отбелязване на 150 години от гибелта на Васил Левски, които се навършват на 18 февруари 2023 година.
Росица Рускова
източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]
Прокуратурата в Охрид повдигна обвинение на нападателя на Христиан Пендиков
„Ел Би Булгарикум“: Много високите надценки на търговските вериги е основната причина за поскъпването на млечните продукти
Акад. Христо Григоров, БЧК: Българският народ отново показа, че е достоен
ЕК определи пет цели за повишаване на устойчивостта при бедствия
Днес (8 февруари) Европейската комисия прие препоръка и съобщение за определяне на общи цели за повишаване на устойчивостта при бедствия в областта на гражданската защита.
Това включва начини европейските държави да бъдат по-добре подготвени за настъпването на природни бедствия, включително земетресения, наводнения и горски пожари.
Целите на Европейски съюз (ЕС) за устойчивост при бедствия служат за подобряване на капацитета на ЕС, държавите членки и държавите, участващи в Механизма за гражданска защита на ЕС, да предвиждат и устояват на последиците от бъдещи големи бедствия и извънредни ситуации. Затова в тясно сътрудничество с държавите членки Европейската комисия определи пет цели, които да бъдат следвани колективно.
Петте европейски цели за устойчивост при бедствия са следните:
– Предвиждане – подобряване на оценката на риска, предвиждането и планирането на управлението на риска от бедствия. Поради сложността и взаимозависимостта на рисковете, пред които е изправен ЕС, е важно да се идентифицират слабостите в критичните сектори и да се предвиждат опасностите и заплахите.
– Подготовка – повишаване на осведомеността за рисковете и готовността на населението, което ще допринесе за намаляване на въздействието на бедствията.
– Предупреждаване — засилване на ранното предупреждаване, което гарантира, че предупредителните съобщения на национално, регионално и местно равнище достигат навреме до правилните хора.
– Реагиране – повишаване на способността за реагиране на Механизма за гражданска защита на Съюза. Чрез допълнително укрепване на капацитета за реагиране на Механизма за гражданска защита на ЕС Съюзът може да предоставя повече помощ за запълване на критични пропуски и за избягване на по-нататъшно влошаване на положението, когато капацитетът на дадена държава е претоварен.
– Сигурност – гарантиране на стабилна система за гражданска защита. Системите за гражданска защита трябва да продължат да функционират денонощно по време на бедствия. Актуализирането на плановете и процедурите за обмен на информация между секторите, включително с доставчиците на критична инфраструктура, ще помогнат на системите за гражданска защита да функционират по всяко време.
За да започне изпълнението на тези цели, Европейската комисия стартира пет водещи инициативи — по една за всяка цел. Например водеща инициатива ще бъде стартирането на preparEU -паневропейска програма за повишаване на осведомеността относно устойчивостта при бедствия, насочена към европейските граждани.
източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]
Станимир Илчев: Борисов поискал от Царя да му подари НДСВ, за да не прави ГЕРБ
ГЕРБ е мускулест гущер и само с рязане на опашката няма да се мине
Освен опашка, гущерът има и други органи. Призивът за рязане на опашката беше конюнктурен за 1990-те г. и по своему далновиден – изискваше мимикрия, камуфлаж. Позволявам си да оприлича самата партия ГЕРБ на един добре развит мускулест гущер. И да кажа най-категорично, че само с рязане на опашка общата ситуация в страната няма да се подобри. От този гущер трябва да се отделят онези части, които имат здрава тъкан, онези органи, които могат да функционират според законите на модерната демокрация. Ако ГЕРБ остане в сегашното си състояние и със сегашния си ръководител, ще си имаме работа с неофеодална система, която е обхванала с пипалата си цялата държава.
Това заяви във видео интервю за СТУДИО БАНКЕРЪ председателят на партия НДСВ Станимир Илчев.
Още от интервюто:
Защо НДСВ реши да се възстанови точно в този момент?
Има ли шансове закрит политически проект да бъде реанимиран?
Каква сделка е предложил Борисов на Симеон Втори?
Послужи ли като трамплин някогашното НДСВ за председателя на младежката си организация Делян Пеевски?
Кои са възможните и невъзможните партньори на НДСВ при влизане в парламента?
Кои са инсталаторите на Борисов?
Вижте други събеседници на СТУДИО БАНКЕР
източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]
В името на финансовата свобода: Шефовете на Zoom, Intel, Alphabet и Apple намалиха заплатите си
Граничарите, обвинени във вземане на подкуп, са оправдани
4 напитки за бърз метаболизъм
Борисов: При управление на ГЕРБ ще говорим за участие на БЕХ в търсенето на газ в блок “Хан Аспарух”
При следващо управление на ГЕРБ ще стартираме преговори с „Тотал“ и ОМВ за участие на държавния Български енергиен холдинг като акционер с до 20% в проучването на блок „Хан Аспарух“ в Черно море.
По този начин ще продължим работата си по осигуряване на енергийната сигурност и независимост на България.
Това написа лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в социалната мрежа Фейсбук след среща с управителя на „Тотал Енерджис ЕП България БВ“ Ив Лю Стънф.
Бойко Борисов заяви, че се чувства обнадежден от последните новини от Турция, където само преди месец бе намерено голямо газово находище на 5 км от морската граница с България.
“Горди сме, че консорциума на “Тотал” и ОМВ спечелиха конкурса за проучване на блок „Хан Аспарух“ през 2012 г. по време на първия кабинет „Борисов“, в заключение заяви Борисов.
източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]