23 май 2026, събота
Последни новини
България

Около 20 души са евакуирани от домовете им в Севлиево

Около 20 души са евакуирани от домовете им в Севлиево

Около 20 души са евакуирани от домовете им в Севлиево. В общината вода се доставя с водоноски, след като водоподаването е спряно повече от 15.00 часа. Редица габровски квартали също са без вода, поради замътване на източниците.

Прелелите води на река Росица в Севлиево застрашиха хората, чийто домове са в ниската част на града, но вече са вън от опасност и са при свои близки, посочи кметът на Севлиево Иван Иванов. Част от жителите в района са отказали да бъдат евакуирани. Изграждат се защитни диги по реката, включват се и доброволци. Водите постепенно се отдръпват, но опасенията на градоначалника са:

„Прогнозата е, че от 16.00 часа до 02.00 часа през нощта също да вали и не е изключено утре сутринта да имаме подобна ситуация, както беше тази сутрин“.

В Севлиево водата беше спряна още снощи и сега се доставя с водоноски, минерална вода е доставена в склад на БЧК.

Заради замътване на водоизточниците, подаването е спряно и в редица квартали на Габрово. Почти всички села на територията на общината са сериозно засегнати от поройните валежи. Основните поражения както в Габрово, така и в Дряново са по пътната и уличната инфраструктура. Продължава работата по почистване на затлачени дерета в населените места и това е най-честата причина за наводнените домове:

„Дерето преля и всичко влезе в къщата. Вътре всички е наводнено. Проблемът е това дере, което е пълно с камъни, боклуци, гуми, които вадим с багера. Ние, хората сме виновни“.

Наводнени участъци, наноси и свлачища затрудняват движението по републиканската пътна мрежа. Ограничено е движението по пътя Севлиево – Габрово, в района на „Чакала“. Пътят Трявна – Царева ливада остава затворен. Гара Дряново е наводнена, а движението на влаковете между Дряново и Плачковци е преустановено.

Виж и това  Премиерът пред комисаря по разширяването: За първи път България има сериозна подкрепа в ЕС заради новия си подход към Скопие

В Севлиево празничната програма за 24 май беше отменена.

В Габровска област всички пътни участъци от републиканската мрежа вече са отворени за движение, информират от Областната администрация. В някои участъци все още преминаването е затруднено след наводненията. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание.

Автор: Велина Махлебашиева – кор. на БНР в Габрово – Източник : https://bnr.bg/main/post/474316/okolo-20-dushi-sa-evakuirani-ot-domovete-im-v-sevlievo