България първа в ЕС по спад на производствената инфлация на месечна база

България се наражда на първо място в Европейския съюз по спад на производствената инфлация на месечна база, става ясно от данните на европейската статистическа служба Евростат за месец февруари тази година.
Цените на производител в промишлеността на вътрешния пазар у нас намаляват със 7.9% през месец февруари 2023 година спрямо предходния месец януари, когато бе отчетен месечен спад от 4.2%.
Темпът на понижение през февруари е тринадесет пъти по-висок от средното за ЕС – спад от 0.6% на месечна база през февруари. Конкретно за еврозоната цените на производител в промишлеността падат с 0.5% през втория месец на годината.
Индустриалното производство с първи спад от близо 2 години
След България по-най-висок месечен спад на цените на производител в промишлеността през февруари се нарежат Гърция (-3.3%) и Белгия (-3.2%). Най-висок месечен ръст се отчита в Словакия (+11.5%), Словения (+2.7%) и Португалия (+2.5%).
На годишна база производствената инфлация на вътрешния пазар в България се забавя до 9.7% през февруари, спрямо 19% през предходния месец януари. Темпът на годишен растеж у нас е под средния за ЕС.
Производствената инфлация в България рязко се е забавила през февруари
Цените на производител в промишлеността на вътрешния пазар в ЕС нарастват средно с 14.5% през февруари тази година спрямо същия месец на миналата 2022 година, спрямо ръст от 16.4% през предходния месец. Конкретно в еврозоната цените отчитат ръст от 13.2% на годишна база през февруари, спрямо повишение от 15.1% месец по-рано.

Темп на растеж на цените на прозиводител в промишлеността на вътрешния пазар в ЕС;
Източник: Евростат
На годишна база производствените цени в индустрията нарастват във всички членки на ЕС, водени от Унгария (+56.1%), Латвия (+37.4%) и Словакия (+33.8%). Годишният ръст на цените на производител в промишлеността в Германия възлиза на 16.4% през февруари, спрямо 18.3% през януари.
Рязко забавяне на инфлацията в еврозоната през март
На месечна база цените на производител в промишлеността на вътрешния пазар в ЕС намаляват с 2.1% в енергийния сектор и с 0.1% при междинните стоки, докато цените растат с 0.3% при капиталовите стоки, с 0.4% при капиталовите стоки, с 0.5% при дълготрайните потребителски стоки и с 0.6% при нетрайните потребителски стоки. Цените в цялата индустрия нарастват на месечна база с 0.2%, ако то сметката бъде изключена енергетиката.
На годишна база цените на производител в промишлеността на вътрешния пазар нарастват през февруари в ЕС със средно 20.1% в енергийния сектор, с 16% при нетрайните потребителски стоки, с 9.7% при междинните стоки, с 8.8% при дълготрайните потребителски стоки и със 7.6% при капиталовите стоки. Цените в цялата индустрия нарастват със средно 10.6%, ако от сметката бъде изключен енергийния сектор.
Цените на прозиводител в промишлеността могат да се приемат за ранен измерител на потребителската инфлация.
Годишната инфлация в България продължава да се забавя и през февруари