Дневни архиви: 03/04/2023
Проф. Константинов: За стабилно правителство може да се говори само ако първите двама направят коалиция
Паргов поиска оставката на НС на БСП и на Корнелия Нинова
Мика Зайкова обясни защо пенсионерите няма да вземат и лев за Великден
Мъж е с опасност за живота след побой от две момчета
Съседите разследват фирми, опериращи и на българския пазар за картел при цените на основни продукти
Ученици шашнаха учители при Цитиридис
Промени чакат работещите таксиметрови шофьори, програмисти и болногледачи
БНТ излезе с официална позиция срещу отношението на „Възраждане“ към журналист от медията
„Топлофикация София“ иска по-ниска цена за парното от 1 юли
Избирателната активност на вота е била 40,63 на сто
Централната избирателна комисия публикува данни за активността на гласоподавателите в края на изборния ден снощи. Тя е 40,63 на сто.
За сравнение избирателната активност на предходните парламентарни избори – в началото на октомври миналата година – е била 39,41 на сто.
На 2 април са гласували 77 271 души повече, сочат още данните на ЦИК.
Данните на ЦИК към 17.55 часа при обработени 100% от секционни протоколи в Районните избирателни комисии показват, че шест политически формации ще влязат в 49-ото Народно събрание: ГЕРБ – СДС, ПП-ДБ, партия “Възраждане”, ДПС, БСП и “Има такъв народ”..
ГЕРБ – СДС имат 26,51%, или с 1,93% преднина пред ПП-ДП, които получават 24,54% от гласовете. Разликата между двете водещи коалиции е 49 769 гласа.
Трета политическа сила на проведените вчера избори е партия “Възраждане” с 14,15%, следвана от ДПС с 13,72% и БСП – с 8,94%.
ИТН също влиза в новия парламент, като партията е получила 4,11% от гласовете.
С “Не подкрепям никого” са гласували 108 842 души, което е с 5 хиляди повече от гласувалите за ИТН.
Под 4-процентната бариера остават партия “Български възход” – с 3,08% и коалиция “Левицата!” – с 2,24%.
източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]
Шефът на ЕК фон дер Лайен ще посети Китай през април
Официалният представител на Министерството на Китайската народна република Мао Нин съобщи, че председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен е посетила Китай на 5-7 април. Това съобщи тя на брифинг. Отбелязва се, че посещението е координирано от ръководството на ЕС и на Китай.
На 14 март Урсула фон дер Лайен описа желанията на Брюксел по отношение на модела на отношения с Пекин, заявявайки, че ЕС иска справедливи правила на играта с Китай “без зависимост”.
“Искаме равни условия. Като: справедлив достъп на нашите компании до китайския пазар, прозрачност на субсидиите, задължение за зачитане на интелектуалната собственост”, отбелязва тя.
Наскоро беше съобщено, че Еврокомисията е отпуснала над 3 милиона евро за “подобряване на приемането на ЕС” в Китай. Службата за външнополитически инструменти на Еврокомисията се събира, за да подобри “приемането на ЕС в Китай”, както и да засили ролята на културата във външните отношения.
Както се посочва в документа, “предоставените услуги са насочени към укрепване на потенциала на представителството” на Европейския съюз в Китай “с цел установяване на стабилно и дългосрочно взаимодействие с избраната целева аудитория в тази страна, развиване на партньорски отношения и съюзи с ключови заинтересовани страни, подобряване на възприемането на ЕС в Китай и укрепване на ролята на културата във външните отношения.
За целта Еврокомисията възнамерява да проведе поредица от събития в областта на публичната и културна дипломация в Китай. Според документа, изпълнителят ще произвежда рекламно съдържание, ще организира събития и ще взаимодейства с медиите и целевата аудитория.
“Усилията за предоставяне на техническа помощ могат да включват, наред с другото, интерактивно взаимодействие с целевата аудитория, създаване и производство на рекламно и аудиовизуално съдържание и материали, организиране на събития, включително такива от културен характер, организиране на програми за обмен , взаимодействие с пресата и медиите, организиране на изложби и конкурси”, се казва в документа.
Наскоро германският външен министър Аналена Бербок нарече Китай конкурент и системен враг.
източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]
Кохезионният фонд отбелязва 30 години
Днес (3 април) отбелязваме 30-тата годишнина на Кохезионния фонд.
За тези 30 години Кохезионният фонд е инвестирал близо 179 млрд. евро в икономическото, социалното и териториалното сближаване на Европейския съюз.
Фондът е създаден с Договора от Маастрихт като инструмент на политиката на сближаване. Кохезионният фонд е натоварен с мисията да инвестира в транспортната инфраструктура и в опазването на климата и околната среда. Сред основните му инвестиционни оси са подобряването на водоснабдяването и на пречистването на отпадъците, енергийната ефективност, енергията от възобновяеми източници и пътната и железопътната инфраструктура.
Фондът обхваща държавите членки с брутен национален доход (БНД) под 90% от средния за ЕС, като целта е да се насърчи сближаването между европейските икономики.
Подкрепата от Кохезионния фонд, както и цялостното финансиране по линия на политиката на сближаване, допринасят за повишаването на националния доход в ползващите се от него държави.
Понастоящем от Кохезионния фонд се ползват 15 държави членки. Това са България, Чехия, Естония, Гърция, Хърватия, Кипър, Латвия, Литва, Унгария, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Словакия и Словения.
източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]
Психиатър: ГЕРБ е земя, ПП са въздух
Бисерите от видеонаблюдението: „Работи ли телевизоро“, „Кажете зеле“, „Добре дошли в нашия подкаст“
При 100% обработени протоколи: ГЕРБ-СДС печели вота с близо 50 000 гласа пред ПП-ДБ
При 100% обработени протоколи: ГЕРБ-СДС печели вота с близо 50 000 гласа пред ПП-ДБ
Калоян Паргов: Оставка на Националния съвет на БСП!
“БСП няма категоричната реторика на “Възраждане” и оставя у поддръжниците смесени чувства”
“Оставка на Националния съвет на БСП, в който влиза и Корнелия Нинова! Националният съвет е този, който носи отговорността за парламентарните избори. Поемането на отговорност от националното ръководство е важен фактор за стабилизирането на партията”.
Това заяви пред БНР Калоян Паргов от националното ръководство на БСП, член на Националния съвет.
“БСП остави през последните години със смесени чувства не малко избиратели, защото няма категоричната реторика на “Възраждане”. 700 хиляди, напуснали БСП, отплаваха не само към “Възраждане”, но и съм ПП, “Български възход” и ИТН, на предходни избори, или не гласуват”, коментира той.
Паргов подчерта, че БСП е получила около 7500 гласа по-малко от резултата ѝ на изборите на 2-ри октомври 2022 г. По думите му БСП е била подценена през кампанията с прогнозните 7%, които да очаква на този вот.
“Това са първите избори на Корнелия Нинова, в които БСП получава повече от очакваното”, отбеляза Паргов.
Калоян Паргов изтъкна решението на БСП да определи с допитване до структурите на партията дали да участва в евентуално правителство и с кои политически формации.
източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]