Парламентът гласува дали да има референдум, който на практика да реши дали България ще приеме еврото като национална валута.
Народното събрание не допусна провеждането на референдума на „Възраждане“ с въпрос „Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година“, предава БНТ.
„Против“ референдума гласуваха по-голямата част от депутатите от ПП-ДБ (двама гласуваха „за“, а един – „въздържал се“), всички депутати от ДПС и 14 народни представители от ГЕРБ-СДС.
„За“ референдума гласуваха депутатите от „Възраждане“, БСП, ИТН и независимият Радостин Василев.
По-голямата част от народните представители от ГЕРБ-СДС гласуваха „въздържал се“.
Сред мотивите са, че искането противоречи на Конституцията, на Закона за референдумите и че с договора за присъединяването ни към Европейския съюз сме приели влизането в еврозоната и въвеждането на еврото. Това означава, че няма как да има референдум по въпрос, залегнал във вече подписан договор.
От „Възраждане“ смятат, че поведението на парламентарните групи е недемократично.
„Радвам се, че ще има ротация – да има друг председател на правна комисия. Не ви ли е срам този парцал да ми го предлагате тук да го гласуваме. И да излизате и да говорите кое било законосъобразно. Г-жо Рангелова, защо не кажете, че всички говорят, че въпросът е незаконосъобразен, но нито една от тези демократически партии няма да сезира Конституционния съд. Нито от ГЕРБ, нито от ПП-ДБ, ще го сезираме ние“, заяви Петър Петров от „Възраждане“.
„Това не е демокрация, това е тоталитаризъм и това е една крачка преди да тръгнат камионетките. Това е както премиерът излиза и обявява една партия за фашистка и че трябва да бъде забранена и праща Икономическа полиция. Следващата стъпка е да започне да товари опозицията в камионетки“, допълни Цончо Ганев от „Възраждане“.
Хърватски евродепутат в България: Важно е да приемете еврото, заплатите у нас скочиха с до 40%
„Има събрани такива подписи, те са валидни щом са проверени и затова днес този проблем се поставя за решение от Народното събрание, защото такъв е законът. НС трябва все пак да прегледа, да прецени дали всички изисквания на закона за провеждане на референдумите са изпълнени“, добави Бранимир Балачев, ГЕРБ-СДС.
„Аз лично и колегите от „Има такъв народ“ сме убедени, че колкото по-скоро влезем в еврозоната е добре за България. Също така съм убеден, че повечето българи са на същото мнение и не се страхуват да го изразят на референдум. Като убедени демократи смятаме, че ограничаването на българите да изразят мнение на референдуми е много лоша практика“, каза още Гроздан Караджов, ИТН.
Expert.bg припомня, че България беше поставила за цел влизане в еврозоната от 1 януари 2024 година, но в резултат на икономическите и политически сътресения през последните години, датата бе отложена.
България покрива всички изисквания за приемане на еврото, като единствено проблеми може да създаде критерият за нивото на инфлацията. С оглед, че има време до изготвянето на следващите редовни доклади за конвергенция, тоест инфлацията може да намалее дотогава, а паралелно с това този критерии търпи прилагането на изключения, бариера за членството в еврозоната пред България иглежда ще бъде само политическата воля това да се случи.
Какви са критериите за приемане на еврото и отговаря ли България на тях?
България остава в топ 10 по най-висока инфлация в ЕС
Шведите започват да поглеждат към еврото
Приемане на еврото: Какви са основните стъпки за България?