Парламентарната комисия по бюджет и финанси не взе решение в какъв срок да изготви анализ за това какъв е ефектът от дерогацията, която България получи, за да може “Лукойл” да внася руски газ в България. Бяха подложени на гласуване три предложения, но и трите бяха отхвърлени.
Преди гласуванията Йордан Цонев от ДПС обясни, че за периода от дерогацията – 5 декември 2022 г. – няма информация в бюджета нещо да е било внесено, но за сметка на това той подчерта, че е сигурен, че режимът в Русия се е възползвал от нея. Цонев подчерта, че за тези месеци, в които е в сила дерогацията, остават много неясни неща и заради това от неговата парламентарна група са поискали отмяната на концесията на пристанището “Росенец”.
Тошко Йорданов от “Има такъв народ” предупреди, че с отмяната на дерогацията ще има косвен, но напълно реален риск “Лукойл Нефтохим” да обгази Бургас, тъй като от компанията няма да могат да си довършат необходимите сероочистки.
Деян Николов от “Възраждане” нарече отмяната на дерогацията натягане на евроатлантическите партньори и призова преди гласуването й да се направи анализ дали ще се увеличи цената на бензина.
Румен Гечев от “БСП за България” даде израз на гнева си от отмяната на дерогацията, като посочи, че така ще трябва да си купуваме газ от САЩ, който ще е четири пъти по-скъп от руския, като даде пример, че и френският президент Макрон също се възмутил от цените, предлагани му за американската суровина.
Венко Сабрутев от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” предложи Министерския съвет да изготви анализ, от който да стане ясно как пазарът ще компенсира отмяната на дерогацията. Той настоя този доклад да бъде изготвен в 30-дневен срок.
Делян Добрев от ГЕРБ- СДС бе категоричен, че с отмяната на дерогацията българският потребител ще плаща една и съща цена за бензина. В същото време той настоя анализът да се направи в 7-дневен, а не в 30-дневен срок с цел онези, които толкова време не са го направили, да бъдат притиснати от времето и да си понесат последствията от досегашното бездействие.
Министърът на финансите Асен Василев настоя да се направи анализ на отмяната на дерогацията и по-специално какво ще означава тя за работата на рафинерията и за цените на петрола на българския пазар, още повече че е било предвидено тя да е в сила до 31 декември 2024 година. Освен това министърът призна, че очаква анализът да даде отговор на въпросите защо от “Лукойл Нефтохим” не са плащали данък свръхпечалба, кой е държал така наречената златна акция от приватизираното някога дружество “Нефтохим”, която държавата си е запазила срещу това “Лукойл” да може да ползва пристанище “Росенец”.
Накрая Йордан Цонев настоя на всички да стане ясно, че досега анализ на дерогацията не е бил направен, за да не се наруши спокойствието на компанията “Лукойл”, която по думите му имала тежко лоби, пропило цялата администрация.
“Ако нашето предложение хвърля камък в това блато, значи сме свършили нещо”, заяви Йордан Цонев, който също настоя за изготвянето на анализ, но, както стана ясно след гласуването в комисията, така и не бе взето решение в какъв срок този документ да бъде изготвен.
източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]