Дневни архиви: 05/07/2023
Осъдиха мъж за счупен с чук кештерминал
Търговията с биткойн надхвърли 4.2 трилиона щ.д. през първото полугодие

Обемът на търговия с биткойни през първата половина на годината възлиза на 4.27 трилиона долара, според BitcoinCasinos, позовавайки се на данни от CoinMarketCap. Тази сума обаче е доста под 5.12 трилиона долара, регистрирани през същия период на 2022 година.
След трудна година за целия пазар на криптовалута през миналата година интересът на инвеститорите към търговията с цифрови пари започна да се възстановява в началото на 2023-а. Въпреки това, след като достигна връх през март (близо 1.2 трилиона долара), обемът на търговията с най-популярната криптовалута биткойн забележимо намаля. Средният месечен обем на търговия през второто тримесечие е 481.8 млрд. долара.
За сравнение, миналата година месечният обем на търговия за същия период никога не е падал под 830 млрд. долара, а през май 2022 г. достигна 1.09 трилиона долара.
Като цяло активността на инвеститорите корелира с покачването на цената на биткойн. Така пикът през март съвпадна с ръста на курса на криптовалутата с 21 процента, а обемът на търговия този месец се е увеличил с 43.5 процента в сравнение с миналата година.
източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]
Държавните пари за 2023 – 2025 година – какво предвижда правителството
Гуцанов: Нарекохме министър Тагарев не министър на отбраната, а „министър на войната“
Правителството предлага увеличение на пенсиите
Любомир Кючуков: Най-дълбоките причини за ситуацията във Франция се крият в три обществени дефицита
Средната пенсия през 2023 година: Ето какво предвиди правителството
Тази година началото на юли мина всички граници!
Кулеба: Съжалявам, когато българи с проруски чувства не осъзнават, че се борим за независимостта си
Българската акватория на Черно море продължава да е чиста
Правната комисия отхвърли провеждането на национален референдум за българския лев

След повече от три часа дебати правната комисия в НС отхвърли предложението за провеждане на национален референдум за запазване на българския лев, иницииран от партия “Възраждане”.
Експерти по конституционно право посочиха, че парламентът е компетентен да разгледа въпроса за националното допитване, но не е задължен да го проведе.
Управителят на БНБ Димитър Радев допълни, че подобен референдум ще разклати сериозно постигнатия напредък на България за приемането ѝ в Еврозоната. Единствено от парламентарните групи на ПП-ДБ и “Възраждане” участваха в дебата. Явор Божанков от ПП-ДБ посочи, че този референдум е противоконституционен и незаконен. А Надежда Йорданова допълни, че страната ни не може да нарушава международните договори.
“Аз считам, че не е допустимо българското Народно събрание да задължава или да казва, че България няма да изпълнява добросъвестно своите задължения по поети вече международни договори. Мисля, че това е абсолютно недопустимо”, посочи тя.
В отговор лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов беше категоричен, че въпросът отговаря изцяло на изискванията на закона и че има 470 хиляди валидни подписа. Той призова членовете на комисията да спазят закона и дори да се обърнат към Конституционния съд.
“Искам да ви призова следното нещо. Вие като смятате, че този закон в момента е нарушен от Инициативния комитет и като твърдите без да го докажете в момента, че има основание този референдум да не бъде допуснат, сезирайте Конституционния съд след като си вземе решението. Това ви е дадено като възможност от законодателя точно в тази посока”, заяви той.
Така Народното събрание трябва да реши окончателно дали да допусне или не провеждането на националното допитване. Очаква се това да стане по време на пленарното заседание в петък.
източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]
МС с проект на Съвместна декларация България – Украйна за евроатлантическата интеграция на Киев

МС одобри проект на Съвместна декларация между България и Украйна относно евроатлантическата интеграция на Украйна
Министерският съвет одобри проект на Съвместна декларация между Република България и Украйна относно евроатлантическата интеграция на Украйна, съобщиха от правителствената пресслужба.
“В двустранна декларация за евроатлантическата интеграция на Украйна се потвърждава нашата силна политическа подкрепа за страната в борбата й срещу руската агресия за защита на независимостта, суверенитета и териториалната й цялост, и по пътя й към членство в НАТО тогава, когато условията позволяват това”, пишат от МС.
От там припомнят, че “България е дългогодишен, последователен и явен поддръжник на политиката на отворени врати на НАТО, както и на евроатлантическите аспирации на Украйна. България ще продължи подкрепата си за членството на Украйна в НАТО”.
България и Украйна ще засилят сътрудничеството помежду си и в енергийната област въз основа на принципа на взаимна изгода и като се вземат предвид общите интереси и цели на двете страни. Основната цел на проекта на меморандум за разбирателство между енергийните министерства на двете страни, одобрен от Министерския съвет на днешното му заседание, е да създаде основна рамка за задълбочаване на това сътрудничество, съобщиха от правителствената пресслужба.
Документът изразява желанието на двете страни за обмен на научно-технически, инженерен и оперативен опит в областта на използването и трансфера на знания и ноу-хау, свързани с по-ефективното използване на възобновяеми енергийни източници и нови енергийни технологии.
Потенциалните сфери на сътрудничество са свързани с подобряване на енергийната ефективност, увеличаване на съхранението на енергия, стартиране на интелигентни мрежи, насърчаване на цифровизацията, както и сътрудничество в областта на ядрената енергетиката. Съвместна работна група ще развие формите на сътрудничество в посочените области. Предвидено е действието на меморандума да бъде пет години, с възможност за автоматично подновяване за нови три години.
По информация на БНР украинският президент Володимир Зеленски е поканен от кабинета на визита у нас. Засега официално потвърждение за такава няма, но според различни медии тя може да е утре.
източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]
Сарафов разпореди проверка на преписки и досъдебни производства за “Осемте джуджета”

Изпълняващият функциите на главен прокурор Борислав Сарафов разпореди на екип от прокурори от Апелативната прокуратура-София проверка на всички прокурорски преписки и досъдебни производства, свързани с казуса “Осемте джуджета”.
Това ще включва и проверка на правилността и законосъобразността на постановление от 5 май 2021 година, с което е било отказано образуване на досъдебно производство.
От прокуратурата съобщиха, че Сарафов е изпратил на Висшия съдебен съвет справка за извършена преди 3 години проверка от инспектората на Върховната касационна прокуратура, която е констатирала “допуснати груби закононарушения” от страна на наблюдаващите прокурори по две досъдебни производства на Специализираната прокуратура, свързани с “Осемте джуджета”.
Тя е била изпратена на бившия главен прокурор Иван Гешев, но не са били предприети никакви действия, уточняват от държавното обвинение.
източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]
Атанас Атанасов: Хората са ни изпратили в парламента и ние трябва да намерим начин да се разберем
Димитър Гърдев: Напрежението във Франция е от десетилетие – модел на френското общество и по времето на Ширак, и на Саркузи
Нова измама източва напълно банкови сметки чрез системата за мигновени преводи
Енергийната комисия одобри преговори с Украйна за продажбата на 2-та реактора за “Белене”

Енергийната комисия прие предложението на група депутати от ГЕРБ, ПП – ДБ и ДПС да се възложи на енергийния министър Румен Радев да преговаря с Украйна за продажбата на двата реактора за АЕЦ “Белене”.
Според решението минималната цена, за която трябва да се преговаря, е 1,2 млрд. лева, но енергийният министър Румен Радев, който присъства на комисията, посочи, че екипът му ще търси по-висока цена.
“Факт е, че този проект е на близо 40 години”, каза един от вносителите на предложението – депутатът от ГЕРБ Делян Добрев и аргументира предложението.
“Ние имаме едно оборудване, което или ще го продадем един ден на скръб, или трябва да му намерим някакво предназначение. В същото време се оказва, че в Украйна още от съветско време е почнало изграждането на 3-ти и 4-ти блок на тяхната Хмелницка ядрена централа. Уникалното в ситуацията е, че в тази ядрена централа им липсва само оборудването, което пък ние имаме и се чудим какво да го правим. Украйна е единственият купувач в света на това наше оборудване като оборудване”, посочи той.
Несъгласни с предложението бяха народните представители на “Възраждане” и БСП с аргумента, че няма анализ, че не е ясно какъв ще бъде ефектът от продажбата на руското оборудването и че няма сигурност, че страната ни ще си получи парите от Украйна.
“Това е поредно решение, което бързооборотни правителства и народни събрания, от които и ние сме част, ще вземем, без в България да има адекватна Национална енергийна стратегия”, каза Искра Михайлова от “Възраждане”.
“Да търсим пазарна цена за пазар, който има един купувач и един продавач, за мен изглежда наивно”, напомни пък А Радослав Рибарски от ПП–ДБ.
От своя страна министър Румен Радев заяви, че ще се търси по-висока цена за продажба на оборудването и постави акцент върху площадката на АЕЦ “Белене”.
“Има ли ядрена перспектива площадката в Белене? Краткият ми отговор на този въпрос е “да”. Какво има смисъл да направим адекватно там – анализираме и работим по това. При всички положения не го виждаме в посоката с големи блокове, още повече пък в контекста на стари такива”, посочи енергийният министър Румен Радев.
Предстои предложението да бъде гласувано в пленарната зала.
източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]