Как търговските вериги приеха тавана на надценката за хранителните стоки?

Сдружението за модерна търговия(СМТ), което обединява 13 търговски вериги в България излез с позиция относно Законопроекта за тавана на надценката върху някои хранителните стоки, обявен от Министерството на икономиката и индустрията (МИИ).
Обявиха за кои хранителни продукти ще има таван на надценката
„Относно публикуван по-рано днес законопроект на МИИ за надценките на хранителни продукти:
 „СМТ е категорично против всякаква намеса в свободната търговия, която е предпоставка за изкривяване на пазара. Официално становище по проекта на закон ще бъде предоставено, когато цялостният пакет е достъпен за публично обсъждане“, се казва в позицията.
Как се променяха цените и заплатите през годините?
С писмо до до президента Румен Радев и премиера Гълъб Донев излязоха и водещите организации на чуждестранните инвеститори у нас. В него те обясняват своето притеснение от влошените условия за бизнес и инвестиции в България.
„Като ориентирана към бъдещето и отговорна икономическа общност ние се чувстваме задължени да се ангажираме за напредъка в страната. В тази връзка се обявяваме за отстояване на принципите на пазарната икономика и на свободната конкуренция“, пишат те.

„Отчитайки стремежа на държавните институции за създаване на условия за траен икономически растеж в Република България и поставянето на цели, които водят към конкурентоспособна икономика с висока добавена стойност, както и желанието им за развитие на хармонично взаимодействие между правителството, независимите контролни органи и бизнеса, винаги сме настоявали за прилагането на прозрачни и честни практики спрямо чуждестранните инвеститори в България.
Подкрепяме прилагането на санкции при установени нарушения на нормативната уредба от компетентните органи, както и действия за предотвратяване на непазарни практики, но сме на мнение, че е необходимо да се акцентира и върху създадените предимства в отделните сектори в икономиката за различните групи потребители, защото в противен случай се изпращат противоречиви сигнали и към местните, и към чуждестранните инвеститори.
Кумулирането на кризи – високи нива на инфлацията в България, войната в Украйна и енергийната криза предполага единно действие за преодоляването им, а не противопоставяне между правителството и бизнеса, създавайки впечатления за административен натиск. Смятаме, че за България е стратегически важно поддържането на благоприятен бизнесклимат, за да продължи устойчивото икономическото развитие на страната и тя да бъде атрактивно място за бъдещи инвестиции“, се казва още в него.
Писмото до президента Радев и премиера Донев е подкрепено от Американска търговска камара в България, Българо-швейцарска търговска камара, Британско-българска бизнес асоциация, Българо-Испанска Търговска Камара, Конфиндустрия България, Френско-българска търговска и индустриална камара, Българо-румънска търговско-промишлена палата и Германо-Българска индустриално-търговска камара.