САЩ поставиха България под наблюдение заради онлайн пиратството

Службата на главния търговски представител на САЩ (USTR) добави България и Беларус към списъка за наблюдение за спазването на правата върху интелектуалната собственост, предава Reuters.
България е в списъка, тъй като властите не са обърнали достатъчно внимание на недостатъци в разследването на случаи на онлайн пиратство. Страната не е „отстранила в достатъчна степен недостатъците в областта на разследването и съдебното преследване на случаи на онлайн пиратство“.
България е показала тези недостатъци, „като е позволила наказателни разследвания, експертизи и съдебно преследване само по отношение на част от иззетите произведения, нарушаващи авторски права“, гласи изявление на USTR, след като службата публикува своя Special 301 Report. Той следи адекватността и ефективността на защитата и прилагането на интелектуалната собственост от страна на търговските партньори на САЩ.

Точно преди година – през миналия април, САЩ обявиха, че ще проведат специална проверка на България, за да разберат защо през последните 5 години страната не напредва в изпълнението на поетите ангажименти за преследване на случаи на онлайн пиратство и нарушение на интелектуалните права.
Едва ден преди публикуването на доклада българското правителство реши да предложи промени в Наказателния кодекс, с които създаването на сайтове с пиратско съдържание и торенти да се приема за престъпление. Служебният кабинет се мотивира, че това е отговор на „отправените към държавата критики по Раздел „Специален 301“ от Търговския закон на САЩ свързано със защитата на интелектуалната собственост, най-вече в онлайн пиратството“.
Беларус влиза в списъка за наблюдение заради нов закон, който легализира неразрешено използване на защитени с авторски права произведения от страни, които налагат санкции на Минск заради ролята ѝ в подкрепа на войната в Украйна. Удължава се и обявеното миналата година спиране на прегледа на украинските практики в областта на защитата на интелектуалната собственост заради войната в Украйна.
Към момента докладът включва 29 държави заради недостатъци и нарушения на правата върху интелектуалната собственост. В тазгодишния приоритетен списък бяха включени Китай, Чили, Аржентина, Индия, Индонезия, Русия и Венецуела. Страната ни е с по-ниска категория на опасност, а в него са страни като Канада.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
България губи по над 800 млн. лева на година заради фалшиви стоки и пиратство