
Утре, 14 май, в Турция предстоят президентски избори. Основните конкуренти са досегашният президент Реджеп Тайип Ердоган и Кемал Кълъчдароглу, който е на 74 години и влиза в политиката след пенсионирането си.
Преди това той работи в държавната администрация, след като е получил образование в един от най-престижните университети в Анкара. Завършил е специалност икономика и финанси. Първо е служител на Министерството на финансите, после оглавява Службата за социално осигуряване, като през 90-е години печели наградата “Бюрократ на годината”.
За първи път става депутат през 2002 г. от листата на Народнорепубликанската партия. По същото това време на власт идва Партията на справедливостта и развитието на Ердоган.
През 2010 г. Кълъчдароглу става лидер на партията, си след като дотогавашният й председател Дениз Байкал е принуден да подаде оставка заради секс скандал.
За кандидат-президент Кълъчдароглу е издигнат от шест опозиционни формации, които смятат, че той има реален шанс да детронира Ердоган.
Изборите в утрешния ден са важни, защото според анализатори личността на следващия турски президент ще бъде определяща за позициите на Турция в НАТО (през март Анкара отложи членството на Швеция в Алианса); за отношенията й с ЕС, САЩ (Ердоган защитава тезата, че американският президент Джо Байдън е дал инструкции за неговото сваляне) и Русия; за миграционната политика (на територията й има над 3 милиона сирийски бежанци); за ролята й във войната в Украйна; и за овладяването на напрежението в Източното Средиземноморие.
В предизборната надпревара Кълъчдароглу обеща да направи Турция отново част от цивилизования свят. Той е известен с това как след опита за преврат срещу Ердоган през 2016 г., застава начело на “Марш за справедливост” в знак на протест срещу репресиите на турския президент. Тогава Кълъчдароглу извървява пеша 450 километра – толкова, колкото е разстоянието между Анкара и Истанбул.
Ердоган го нарича троянския кон на империалистите във Вашингтон и Лондон и го обвинява, че се е съюзил с терористи, тъй като е подкрепян от основната прокюрдска опозиционна партия.
Други, предимно в сунитска Турция, недолюбват основния конкурент на Ердоган, защото е с алевитски произход. Това обаче не притесни Кълъчдароглу и той отправи видеообръщение към турските граждани, в което обясни защо е алевит и апелира за повече толерантност към малцинствата.
Но макар че социологическите проучвания сочат, че мнозинството от турците са на мнение, че държавата им има нужда от промяна, последни сондажи от днес, 13 май, сочат, че и Кълъчдароглу, и Ердоган имат шанса да спечелят над 50 подкрепа. Направи ли го някой от тях, няма да има необходимост да се провежда втори тур.
Ако обаче има балотаж, Ердоган ще направи всичко възможно да убеди колебаещите се избиратели, че Кълъчдароглу е слаб, неопитен и неефективен лидер, който не може да реши проблемите им.
Неприятно би било, ако Кълъчдароглу спечели с минимална преднина, каквито индикации има при последното социологическо проучване, според което той ще спечели изборите. Тогава Ердоган може да откаже да признае резултатите, както той веднъж направи, когато опозицията спечели местната власт в Истанбул.
В същото време днес Ердоган обяви, че ще приеме спокойно резултатите от вота и ако загуби, ще се оттегли.
„Ще направя това, което изисква демокрацията“, увери държавният глава.
Както вече стана ясно, за да спечели на първия тур, кандидатът за президент трябва да получи повече от половината гласове, ако не успее да го направи, ще трябва да се готви за втория тур, който ще е на 28 май.
Освен двамата основни претенденти има и трети. Това е Синан Оган, представител на крайнодесния Алианс АТА. В последните дни преди изборите от надпреварата се отказа Мухарем Индже – лидер на Партията на родината, за когото се твърдеше, че ще откъсне гласове от Кълъчдароглу. Спечелилият ще бъде президент за пет години.
От близо две седмици преди утрешния вот, турските граждани, живеещи в чужбина, гласуват. Те традиционно подкрепят Ердоган. Едно от възможните обяснение затова е, че те гласуват в знак на протест срещу германците, мнозинството от които са силно негативно настроени срещу Ердоган.
източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]