Виждам сериозна необходимост и шанс за правителство с втория мандат. Това заяви по БНТ съпредседателят на „Демократична България“ Христо …
Дневни архиви: 19/05/2023
Той ще става баща за осми път
Бившият министър – председател на Великобритания Борис Джонсън очаква осмо дете. Съпругата му Кари обяви, че е бременна с третото им дете. …
Даниел Митов: Правим всичко възможно този мандат да успее
В момента правим възможно да успее този мандат. Това каза по БНТ народният представител от ГЕРБ-СДС Даниел Митов. По думите му отговорното поведение …
Пуснаха с „подписка“ счетоводител, присвоил над 1 млн. лв.
За деянието се предвижда затвор от 10 до 20 години
Петролните приходи на Русия растат въпреки западните санкции
Износът за Европа е непроменен като България е единственият получател
Започва авариен ремонт на проблемния водопровод във Варна
Започва авариен ремонт на участъка от водопровода във Варна, който дефектира най-много. Ще бъде направен график и съвсем скоро ще започне подмяната …
Лекарите няма да могат да отказват помощ на агресивни пациенти
Предложението бе джипитата да имат право да ги отписват
Предлагат двойно увеличение на ТЕЛК-овете в страната
Сега те са 70 и бавят експертизи
Клиент купи огромно количество череши, касовата бележка е умопомрачителна
Прелюбопитна касова бележка се появи във фейсбук, видя Plovdiv24.bg. На снимката се вижда голямо количество закупени череши. Според касовата …
Мъж показа забавна ситуация от нарязана луканка в Кауфланд
Мъж избра да му нарежат на парчета луканката в Кауфланд, оказа се, че служителят в магазина е забравил да махне обелката. Снимки от забавната …
Президентът: Привилегия е да удостоя с български документи двама наши родолюбци в РСМ
Президентът Румен Радев връчи български документи за самоличност на Любчо Георгиевски и Благой Шаторов на церемония в Гербовата зала, съобщиха от …
Сценарист за матурата по БЕЛ: Едно произведение ще бъде обърнато с хастара навън, без да има полза за никого
Едно прекрасно стихотворение, каквото е „Посвещение“ на Петя Дубарова, днес ще бъде разкостено, разчленено, анализирано от хора, които дали това …
Д-р Борислав Цеков: Конституционно правителство е „дървено желязо“
Чух от г-н Христо Иванов израза „конституционно правителство“ – надявам се повече да не го повтарят. Защото какво – досега сме имали …
Агенцията по вписванията обжалва съдебното решение за Пловдивският панаир и варненските акции
Агенция по вписванията обжалва решението на съда Пловдивският панаир да бъде придобит от Георги Гергов. Ден по-рано лидерите на обединението …
Даскаловата къща в Трявна е единственият в страната ни Музей на резбарското изкуство
Даскаловата къща в Трявна е единственият в страната ни Музей на резбарското изкуство. Това каза Даниела Дабкова от Специализирания музей за резбарско …
Не позна за голям сняг по Коледа, но ако сегашната му прогноза се сбъдне, забравете за море и плаж
Топлата зима докара дъждовна пролет – валежите няма да спират и през юни. Ще изпратим май “по вода“ два пъти над нормата, а само следващата …
Тежък финал в „Един за друг“
„Този сезон на „Един за друг“ ще има три сватби, а аз ще водя тържеството на Вики и Явор“, разкри водещата на романтичното риалити …
Арестуваха четирима при спецакция за дрога
Полицията е действала в Старозагорско
Вечерен виц: Ти в петък, защо не дойде на работа
– Асене, ти в петък що не дойде на работа?
– Спуснах фтобуса, шефе!
– Що не хвана следващия?
– Е, а де?
Екологичните трудности пред производителите на автомобилни гуми
Производителите на гуми са подложени на натиск почти буквално да преоткрият колелото, тъй като регулаторите насочват вниманието си към щети, причени от автомобилните гуми на околната среда, като натискът се очаква да нарасне сериозно с навлизането на електрическите превозни средства и заплашва да подкопае екологичните им характеристики, пише Reuters.
Когато гумите влязат в контакт с пътя, се отделят малки частици гума, които остават в природата. По-тежките електромобили спрямо конвенционалните превозни средства, свързано с техните батерии, означава, че тази малко обсъждана форма на замърсяване – от около 2 млрд. гуми, произвеждани в световен мащаб всяка година – се превръща в по-голям проблем.
Основните производители, като Goodyear, Bridgestone, Michelin и Continental, се опитват да отблъснат конкуренцията в лицето на китайските компании, предлагащи по-достъпни продукти.
„Това не е перфектна буря. Но се приближава към такава“, изтъква Гунлаугур Ерлендсон, главен изпълнителен директор на базираната в Обединеното кралство стартъп компания Enso, разработила по-издръжливи гуми специално за електромобили и дава под наем продукти, които взема обратно за рециклиране в края на техния експлоатационен живот.
Производителите на гуми търсят как да отговорят на правилата за емисиите и да намерят алтернативи.
Нови проучвания посочват токсичността на гумите, които съдържат средно около 200 компонента и химикали, често получени от суров петрол.
Макар според критиците гумите да съдържат много токсични и канцерогенни химикали, засега има консенсус само около един – 6PPD, антиоксидант и антиозонант във всички гуми и понижава риска от напукване на материята.
Тази година се очаква Калифорния да изиска от производителите на гуми да покажат, че търсят алтернатива на 6PPD, тъй като е смъртоносен за някои риби и е открит в човешка урина в Южен Китай.
Предстоящите разпоредби за емисиите ЕВРО 7 на ЕС ще определят за първи път и стандарти за гумите.
Така производителите ще трябва да разработят гуми с по-малко емисии за тежките електромобили, за които Michelin и Goodyear посочват, че могат да износят гумите до 50% по-бързо от конвенционалните превозни средства.
„Нежеланата последица от (налагането на) електрическите автомобили е, че ще имаме повече замърсяване с гуми, освен ако нямаме по-добри гуми“, посочва Ерлендсон от Enso, чиито гуми при тестване отделят 35% по-малко емисии от премиум гумите за електромобили на големите производители.
По думите на Ерлендсон това е така, защото компанията разчита на по-висококачествени и по-скъпи материали, които правят гумите по-издръжливи.
Bridgestone и Goodyear отказаха да обсъдят предизвикателствата на индустрията с емисиите. Но Michelin, Continental и Pirelli споделят пред Reuters, че преследват алтернативи на 6PPD, като първите две добавиха, че може да са нужни колективни индустриални действия за намиране на решение.
На въпрос за разпоредбите за ЕВРО 7, Michelin посочва, че призовава за световни стандарти, които да премахнат от пазара гумите с по-високи нива на емисии, които обикновени са по-евтини. Continental се застъпва за глобален стандарт за износване с прозрачно етикетиране за потребителите.
Ник Молдън, главен изпълнителен директор на британската фирма за тестови изследвания Emissions Analytics отбелязва, че в долния, „мръсен“ край на списъка с гуми, които компанията е тествала, е „евтиният китайски внос“, често срещан на европейския пазар.
Данните, предоставени на Reuters от Emissions Analytics, сочат, че новите гуми, разработени досега, е малко вероятно да решат проблема. „Например, докато тестовете върху гуми за велосипеди на Continental, направени с помощта на глухарчета, сочат спад от 24,5% на канцерогенните ароматни съединения“, посочва Молдън.
От Continental казват, че гумите им от глухарче са разработени, за да намерят устойчива форма на естествения каучук, а справянето с 6PPD е отделен фокус. „Наша отговорност е да се погрижим и да намерим решение“ за 6PPD, споделя Томас Крамер, ръководител на отдела за износване на материали в Continental.
Разработено по време на Корейската война изследване сочи, че когато 6PPD реагира с кислород или озон образува 6PPD-хинон, обвиняван за масовата смърт на сребристата сьомга край западното крайбрежие на САЩ.
Калифорнийските регулатори изтъкват, че въздействието на 6PPD върху човешкото здраве остава неясно, но финализират регламент, който би могъл да изисква от производителите на гуми да анализират по-безопасни алтернативи.
Според индустрията за автомобилни гуми намирането на заместител на 6PPD е трудно, тъй като всеки нов химикал трябва да предотвратява разграждането и напукването на гумите, без да засяга други характеристики. „Гумите са компромис“ между безопасност, шум, управление и абразия, изтъква Адам Маккарти, генерален секретар на Европейската асоциация на производителите на гуми и каучук.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Защо трябва да караме колите си през зимата? Какво става с частите?
Избор на автогуми – как и кога да ги сменим?
19 много важни съвета за колата ви в зимни условия