Дневни архиви: 24/05/2023
ЕК с оценка и икономически препоръки към България
Веселина Седларска за Георги Господинов: Той е гениалният публицист
ЦСКА 1948 не успя, Лудогорец спечели Купата на България
Илия Михайлов за успеха на „Времеубежище“: Какво по-голямо признание за българските букви на днешния ден
Връчиха наградите „Аскеер“
Отиде си Тина Търнър – певицата с неизчерпаема енергия

На 83-годишна възраст ни напусна американската певица Тина Търнър. За смъртта й съобщи неин представител, цитиран от Sky News. Тя е починала в дома си в предградие на Цюрих след продължително боледуване.
Мнозина музикални критици я наричаха – “Кралицата на рокендрола”.
През 2013 г. Тина Търнър получи инсулт. През 2016 г. певицата беше диагностицирана с рак на червата. Лечението – вместо да й помогне – доведе до бъбречна недостатъчност. Наложи се съпругът й Ервин Бах да й дари единия си бъбрек.
Певицата с 12 награди “Грами”, която цял живот е пяла за любов, в края на живота си изпита най-саможертвената й част. Анна Бълок, както е истинското име на изпълнителката, започва да използва творческия си псевдоним Тина Търнър през 1960 г. по идея на бъдещия си съпруг Айк Търнър. Малко по-късно – през 1962 г. двойката създава тандема Ike & Tina Turner Revue. Двамата записват много хитове, сред които “I Dolize You”, “It’s Gonna Work Out Fine”, “Baby Get In On”, “Poor Fool”.
През 1975 г. двойката Търнър се разделя поради вина на Айк, който има проблем с наркотиците. И певицата става зависима. Въпреки това тя започва да развива солова кариера и през 1978 г. издава първия си самостоятелен албум – Rough (“Груб”). След развода Тина Търнър намира утеха в будизма. Тази религия й помага да се спаси и от наркотичната зависимост. Първият й хит в соловата кариера е Lets stay together.
През 1984 г. тя издава смятания за най-успешен неин албум Private Dancer. На следващата година печели една от наградите си “Грами” – за песента – “Better be good to me“.
В края на 80-е години на ХХ век тя издава биографичната си книга “За какво ми е притрябвала любовта”.
През 1988 г. на неин концерт в Рио де Жанейро, в Бразилия, се събират над 188 000 души и той е вписан в “Книгата на рекордите на Гинес”.
През 1995 г. певицата изпълнява Golden Eye – песен, написана от Боно от U2, за саундтрака към излезлия тогава филм за Джеймс Бонд.
През 2000 г. Тина Търнър прави световното си турне Twenty Four Seven Tour, като приходите й от него са над 100 млн. долара. През 2005 г. певицата издава сборен албум с хитовете си All the Best – Live Collection, който моментално става платинен.
През 2013 г. Тина Търнър се омъжва за немския музикален продуцент Ервин Бах, с когото се познават от 27 години. През същата година певицата прекратява музикалната си кариера. Преди това тя многократно е заявявала, че идва един момент, когато е неприлично да си рок звезда. Малко по-късно се премества в Швейцария, като се отказва от американското си гражданство.
Тина Търнър има четирима синове – един от Айк Търнър, един от саксофониста и певец Реймънд Хил и двама, които осиновява и на които биологичен баща е бившият й съпруг – Айк.
източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]
Невъобразим наглец със скъп джип във Варна!
Тина Търнър почина
Измама: Ако „спечелите“ часовник по телефона, не давайте данни
Росен Желязков се срещна с Лоренцо Фонтана в италианския парламент
Върнаха в Афганистан 18 тела на мигранти от случая „Локорско“
Президентът организира прием по случай 24 май
Движението по пътя Варна-Белослав е възстановено
Как се появи, кой я финансира и кой получа награда “Букър”

Литературните награди носят не само престиж и слава за автора на отличената книга, но и големи тиражи на следващите книги и по-добри парични приходи за писателя.
Наградата “Букър” е една от най-престижните литературни награди в света. Присъжда се ежегодно на автор от всяка националност, при условие че работата му е написана на английски и е публикувана в Обединеното кралство или Ирландия през последната година.
История на наградата
“Букър” е учредена през 1968 г., а първата церемония по награждаването се състоя през 1969 година. Първоначално се нарича Booker-McConnell на името на първия си спонсор – британският търговец на едро на хранителни стоки със същото име. През 1986 г., след ребрандирането й на Booker plc, името на наградата е съкратено на “Booker”. От 2002 г. до лятото на 2019 г. е спонсорирана от британската инвестиционна компания Man. От 2019 г. наградата “Букър” се подкрепя финансово от благотворителната фондация Crankstart на американския инвеститор в рисков капитал Майкъл Мориц и съпругата му Хариет Хейман. Споразумението с него е сключено за петгодишен период с възможност за удължаване за същия период.
Наградата “Букър” се администрира от независимата благотворителна организация The Booker Prize Foundation. До 2013 г. наградата се присъждаше на автор, живеещ в една от страните от Британската общност, в Ирландия, Южна Африка или Зимбабве, но след това организаторите премахнаха това ограничение. През 2018 г. редица британски писатели се обърнаха публично към ръководството на Фондацията с предложение да се върнат към предишните правила, но не можаха да ги убедят. От фондацията коментираха, че по-ранните ограничения са се дължали на географията на отминалата Британска империя.
През 2005 г. е учредена Международната награда “Букър”, която се присъжда за книга, преведена на английски и издадена във Великобритания или Ирландия.
Жури, процедура за избор на лауреат
Журито на “Букър” се състои от експерти, назначени по съвет на консултативния съвет на наградата. То се състои от писатели, издатели, критици, учени и други литературни професии.
От произведенията, изпратени на конкурса, журито формира “дълъг списък” от 12-13 кандидати, който се представя през юли. През септември се формира “кратък списък” от шестима финалисти. Името на победителя се обявява през есента. Редица предишни години присъствената церемония се провеждаше през октомври, а през 2020 г. – през ноември в онлайн формат.
Наградата
Победителят в наградата получава 50 000 лири (около 66 000 долара). Писателите, избрани в краткия списък, получават поощрителни награди от 2500 лири (около 3300 долара). Носителят на наградата “Букър” печели международна известност, което обикновено води до увеличаване на продажбите на произведението му. Литературните критици отбелязват, че попадането на авторите в номинацията също е знак за отличие.
Победители
Първият носител на наградата през 1969 г. е британският писател Пърси Хауърд Нюби, който е награден за романа си This Will Have to Be Answerd.
Наградата “Букър” е печелена два пъти от южноафриканеца Джон Кутзи (1983 и 1999 г.), австралиеца Питър Кери (1988 и 2001 г.), британката Хилари Мантел (2009 и 2012 г.) и канадката Маргарет Атууд (2000 и 2019 г.).
Петима от носителите на наградата “Букър” спечелиха и Нобелова награда за литература.
Това е британецът Уилям Голдинг (получава “Букър” през 1980 г. и Нобелова награда през 1983 г., южноафриканката Надин Гордимър (1974 и съответно 1991 г.), представителят на Тринидад и Тобаго Видиадхар Найпол (1971 г. и 2001 г.), Джон Кутзи (1983 г., 1999 и съответно 2003 г.) и Ишигуро Казуо (1989 и 2017 г.). Англо-ирландската писателка Айрис Мърдок е писателят с най-много номинации (шест пъти, спечелена само веднъж – през 1978 г.).
През 1993 г., годината на 25-годишнината на “Букър”, беше присъдена наградата “Букър на Букърите”. Салман Рушди, британският писател от кашмирски произход, спечели наградата за “Среднощни деца”. През 2008 г., в чест на 40-ата годишнина на наградата “Букър”, по време на Лондонския литературен фестивал беше връчена изключителната награда “Букър” (“Най-доброто от Букър”). Салман Рушди отново стана негов собственик, според резултатите от гласуването на читателите, като най-добър автор сред лауреатите между 1968 и 2007 година.
През юли 2018 г. канадският писател Майкъл Ондатже получи специалната награда “Златен Букър”. Неговият роман “Английският пациент” (1992 г.) е признат за най-добрата от книгите, наградени за 50 години от годишния “Букър”. Името на носителя на наградата беше определено от резултатите от интернет гласуването.
източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]
Сара Джесика Паркър – (по)читател на Господинов

Сара Джесика Паркър, известна с ролята си на журналистката Кари Брадшоу от “Сексът и градът”, реагира емоционално на новината за наградата на Георги Господинов.
В профила си в Instagram популярната актриса коментира наградата на Георги Господинов за романа „Времеубежище” в три изречения: “Уау!!!!!! Чакахме това! Поздравления!!!”
В различни свои интервю Сара Джесика Паркър е споделяла, че членува в литературен клуб, в който се четат предимно класически произведения. Сред любимите й заглавия са “Новата улица на литературната бохема“ от Джордж Гисинг, “Съзвездие от жизненоважни феномени” на Антъни Мара, за когото Сара Джесика Паркър е удивена как 27-годишен човек може да напише толкова сърцераздирателна история за войната в Чечня.
На следващо място като любими романи Сара Джесика Паркър посочва “Да се издигнеш отново в достоен час” на Джошуа Ферис. В него се разказва историята на самотен и тъжен зъболекар от Парк Авеню. Актрисата признава, че самата тя била изненадана колко много й допаднала тази история за мъж в депресия, копнеещ за нова любов.
Сара Джесика Паркър признава, че изпитва наслада от четенето и не крие, че завижда на всеки читател, който за първи път посяга към този шедьовър.
Следващи фаворити в класацията на Сара Джесика Паркър са “Начинът, по който живеем сега” на Антъни Тролъп – сатиричен роман за света на големите пари и привилегиите в Стара Англия, и “Пет дни в “Мемориал” на Шери Финк. Последното заглавие представлява документален роман – журналистическо разследване, наградено с “Пулицър”. В него журналистката Шери Финк описва отношението към пострадали от урагана в “Катрина” в една от най-големите обществени болници в Ню Орлиънс. Сега очакваме, че всички почитатели на Сара Джесика Паркър ще разберат и за романа “Времеубежище” на Георги Господинов.
източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]
Утре ще се радваме на слънце, но не забравяйте чадърите
Седем в болница след челен удар в София, две жени са в тежко състояние
Министърът на туризма откри летния сезон в Приморско

Служебният министър на туризма Илин Димитров участва в церемонията по откриването на летния туристически сезон в Приморско. Заедно със служения здравен министър Асен Меджидиев, официално обявиха и откриването на новия Филиал за спешна помощ в града, който ще подсигури денонощна медицинска грижа за туристите и жителите на Приморско и района, още със старта на летния сезон. Това се случи в Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, който е и официалният празник на Община Приморско.
В тържествените чествания се включиха представители на централната и местната власт, много официални лица, партньори, гости и граждани. Кметът на Приморско Димитър Германов посочи, че откриването на медицинския филиал е било дълго чакана новина и благодари за помощта и подкрепата на институциите. “12 години съм кмет, 12 години се боря, а проблемът сега беше решен за 6 месеца от служебното правителство”, изтъкна Германов. Той връчи почетния знак на Община Приморско на министрите Димитров и Меджидиев.
При символичното откриване на Лято 2023 министър Димитров поздрави кмета и му подари икона на светите братя Кирил и Методий с думите да закрилят него и града и с пожеланието за успешен и безоблачен сезон.
“В най-българския и светъл празник, 24 май, празнуваме и отбелязваме своята културна идентичност, повече от всеки друг народ по света. Поздравявам ви, че сте припознали за свой патронен празник точно този ден и сте избрали за свои символични пазители Светите братя Кирил и Методий“, каза министърът на туризма.
Министерството на туризма винаги е било съпричастно с утвърждаването на българската култура и нейните послания по света и продължава да полага своите непрестанни усилия, за да разпространява древната българска култура, история и традиции, като привлича туристи от цял свят. Богатото ни и многообразно културно наследство е още една възможност да правим туризъм на много високо ниво, подчерта служебният министър.
Димитров поздрави кмета за готовността на община Приморско да посрещне своите туристи и за предприетите действия преди сезона. Той отбеляза подобрената инфраструктура – ремонти на улици, осветление, озеленяване, осигурените над 200 паркоместа повече за този сезон. И напомни, че за високото качество на туристическата услуга без съмнение е задължителна и висококачествената, адекватна и навременна медицинска грижа. А новият медицински център е предпоставка и обещание за това. Филиалът значително ще подобри спешната помощ по южното Черноморие.
След церемонията по откриването на летния сезон, всички се отправиха към мястото, където се помещава Филиалът на Спешна помощ и до Малък южен плаж, който вече е готов да посрещне туристите. Министърът разговаря на място с представителите на концесионера за готовността им. За чистотата на морската вода и плажа са предприети мерки по още по-добро почистване, включително и на морски отпадъци, съобщиха от общината. Осигурени са спасителите, а представител на концесионера обеща да бъдат запазени зоните за свободно плажуване и обяви, че не се предвижда увеличение на цените на плажните принадлежности.
източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]