Министър Христов: Оборудването в АЕЦ „Белене“ е в добро състояние и е годно за експлоатация

Цялото оборудване в АЕЦ „Белене“ е в добро състояние и е годно за експлоатация. Това заяви служебният министър на енергетиката Росен Христов, който инспектира площадката и оборудването в предвидената втора атомна електроцентрала у нас, предаде БТА.
„Направихме проверка на консервацията на оборудването, което се намира на площадката на „Белене“ и на поддръжката на самата площадка. Всички работи се изпълняват по план, съгласно предписанията на производителите. Де факто цялото оборудване е в състояние, годно за експлоатация и отговаря на всички стандарти“, обясни Христов.
Той допълни, че предстои да се направи пълно техническо предпроектно проучване, което да отговори на всички въпроси – какво може да се построи, как може да се построи, с какво оборудване, колко ще струва, може ли да се използва текущото оборудване и да се интегрира в нова система. „Когато съберем цялата информация, ще бъдем готови да я представим в парламента за вземане на финално решение“, заяви Христов.

По думите му в момента в АЕЦ „Белене“ има оборудване за над 1 млрд. лева, което стои неизползваемо. „Поддръжката му в такова перфектно състояние струва милиони и мисля, че е крайно време България да вземе решение как да продължи с този актив, който е значителен и като вложени средства, и е стратегически важен за страната“, коментира още министърът. Ще рестартира ли АЕЦ „Белене“?
Министър Христов заяви, че ще бъде направен пълен анализ какво може да се изгради с наличното оборудване и дали ще има някаква зависимост от руските компании в бъдеще, така че да се направи оценка на всички рискове, включително и геополитически.
„Преговаряме с френската компания „Фраматом“ да направят пълно проучване, което да ни даде отговор какво може да се построи на площадката с това оборудване или каква е алтернативата, да се направи анализ на техническите и икономически рискове, и да се дадат предписания какво е най-доброто решение“, обясни министърът и добави, че анализът ще отнеме окло 10 месеца.

Министърът заяви, че е крайно време да бъде направена крачка към вземане на финално решение какво е бъдещето на площадката и наличното оборудване, защото в момента има разходи за милиони левове на година, без да се осъществява прогрес. По думите му над 30 човека работят на площадката, които се занимават с поддръжка на територията, охрана, постоянна консервация на оборудването.
Министър Христов заяви още, че най-бързият проект, който може да се реализира, предвид напредналата фаза на преговорите и анализите, е изграждането на 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“. Като по думите му 8-10 години той може да влезе в експлоатация.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Росен Христов обясни за новите ядрени реактори
Франция възражда АЕЦ „Белене“
Украйна иска оборудването на АЕЦ „Белене“