Петролът поскъпна след най-големия спад от десетилетия

Петролът се повиши с над 2% в четвъртък, след като отчете най-голямата двудневна загуба в началото на годината от 3 десетилетия със спирането на тръбопровод за гориво в САЩ, въпреки че икономическите опасения ограничиха печалбите.
Големите спадове през предишните два дни бяха предизвикани от страховете за световна рецесия, особено след като краткосрочните икономически показатели в двата най-големи потребителя на петрол в света, САЩ и Китай, изглеждаха слаби, пише Reuters.
Увеличаването на печалбите в четвъртък беше подпомогнато от изявлението на водещия тръбопроводен оператор в САЩ Colonial Pipeline, който съобщи късно в сряда, че неговата линия 3 е била затворена за непланирана поддръжка и се очаква да бъде пусната отново на 7 януари.
Според Тамас Варга от петролния брокер PVM възстановяването се дължи на спирането на тръбопровода и добави: „Няма съмнение, че преобладаващата тенденция е низходяща; това е мечи пазар“.
Суровият петрол Brent поскъпна с 1,63 долара, или с 2,1%, до 79,47 долара за барел към 15:00 часа българско време, докато американският лек суров петрол в САЩ се покачи с 1,41 долара, или с 1,9%, до 74,25 долара.
Общият спад от над 9% на двата основни вида петрол във вторник и сряда беше най-голямата двудневна загуба в началото на годината от 1991 г. насам, според данни на Refinitiv Eikon. В резултат на краткосрочния спад двата сорта нефт се търгуваха с отстъпка за следващия месец, положение известно като контанго (ситуация, при която фючърсната цена е по-висока от спот цената, б.р.).
В сряда данните, показващи, че производството в САЩ се е свило допълнително през декември, оказаха натиск върху цените, както и опасенията за икономически смущения, тъй като COVID-19 си проправя път през Китай, който рязко премахна строгите ограничения върху пътуванията и икономическата активност.
„Пандемията в Китай и предизвикателствата, свързани с повторното отваряне, натежават върху настроението на пазара и поставят под лупа тезата за възход на търсенето“, каза Норберт Рюкер, анализатор в швейцарската частна банка Julius Baer.
Влияние са оказали и данните за нарастване на запасите от суров петрол и бензин в САЩ. Окончателните цифри се очакват днес следобед.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Как ще повлияят на цената на перола наложените от Запада ограничения?