Инвестициите, които победиха инфлацията през 2022 г.

В условията на сериозни спадове, отчетени на капиталовите пазари и краят на епохата на нулевите лихвени проценти, отминалата 2022 година не бе благосклонна към инвеститорите.
След като Wall Street отчете най-слабата си година след финансовата криза от 2008 година, повечето инвеститори приключиха периода, притежавайки по-малко от това, с което започнаха в началото на годината.
Тези с по-консервативни инвестиции, като спестовни сметки например, навярно можеха да смеят последни, тъй като поне техните средства не се изпариха, ако не беше ускорената инфлация, която направи така, че дори депозитите с малки наличности да намалят реалната си стойност.
За по-авантюристичните инвеститори, които разполагат с необходимите средства, така наречените луксозни инвестиции или инвестиции на страстта, имаха потенциал да послужат като изход от затруднената ситуация, пише Forbes.
Минимален спад на годишната инфлация в еврозоната през февруари
Доклад на консултантската компания Knight Frank посочва луксозните инвестиционни алтернативи на влагането в акции или други финансови инструменти, при които средното повишение в цената изпреварва инфлацията през миналата година. Докладът разглежда годишната инфлация в САЩ (6.5%), която е по-ниска от тази в Европа и по-конкретно у нас, но някои луксозни инвестиции отчитат доходност, която надхвърля и родното повишение на потребителските цени. Годишната инфлация в България за 2022 година достигна 16.9% според националния измерител или 14.3% според индекса, прилаган от европейската статистическа служба Евростат.
България сред страните с най-висока месечна инфлация в ЕС
На първо място в списъка за миналата година са инвестициите в изкуство, като стойността на този клас активи е нараснала с 29% на годишна база през периода. Инвестициите в класически модели автомобили също записват добра доходност – средно покачване в цената от 25% през 2022 година, докато луксозните часовници постигат средно покачване в цената от 18% през периода.

Графика: Statista
Луксозни чанти (+15%), скъпи вина (+10%) и колекционерски монети (+8%) постигат прилична доходност през миналата година, като тези активи обикновено са предпочитани от инвеститори, които нямат финансовата възможност да вложат в предходните класове луксозни активи.