Акциите на американската First Republic Bank се сринаха с близо 65%

Акциите на американската кредитна институция First Republic Bank поевтиняват с около 65% преди старта на търговията на Уолстрийт, като следва фалита през уикенда на Signature Bank и колапса на Silicon Valley Bank в петък, въпреки че федералните регулатори се намесиха в гарантирането на депозитите и предоставиха нова програма за кредитиране.
Американските власти предприеха извънредни мерки, за да укрепят доверието в банковата система на САЩ. След петъчния фалит на 16-та по големина банка в страната, регулаторът пое контрола и върху базираната в Ню Йорк Signature Bank.
First Republic Bank заяви, че има достъп до над 70 млрд. долара неизползвана ликвидност след нова подкрепа от Федералния резерв и JPMorgan Chase.

Вчера главният изпълнителен директор на банката заяви, че „капиталовите и ликвидните позиции на First Republic Bank са много силни и нейният капитал остава доста над регулаторния праг за добре капитализирани банки“.
Инвеститорите обаче все още се притесняват и поемат по пътя на разпродажбите на банкови акции.
Солидно обезценяване на извънборсовата търговия бележат и акциите на PacWest Bancorp (с близо 38%) и на Western Alliance Bancorp (с около 28%).
Европейските фондови борси също са под натиск заради продажби на банкови акции.
Акциите на Credit Suisse поевтиняват с над 11%, на британската HSBC – с 4%, на Deutsche Bank – с 6,7%, на Societe General – с 5,5% и на немската Commerzbank – с 11,8%.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
След фaлитa нa aмepиĸaнcĸите бaнĸи: Фoндoвитe бopcи в Eвpoпa са в червено
HSBC купува британския клон на фалиралата SVB
Колапсът на Signature Bank е третият най-голям банков фалит в САЩ