Дневни архиви: 14/06/2023
Във Външно се проведе среща с посланика на РСМ във връзка с нападението срещу българин в Струга
Виктория Капитонова най-после си призна, че има мъж до нея
В събота погребват Емил Боев, когото издирваха 62 дни
Мъж със симптоми на инсулт над два часа чака линейка
Емили Тротинетката тотално откачи, закани се да легне на релсите
Правната комисия отправи запитване до Прокуратурата кога ще бъде изслушан Гешев
Назначиха още четирима заместник-министри в две министерства
ФЕД направи лихвена пауза и заяви още две лихвени повишения

Федералният резерв остави без промяна – в диапазона 5.00-5.25 процента основната щатска лихва на редовното съвещание на паричния си комитет на 13 и 14 юни. Но даде заявка в новите си икономически прогнози за увеличение на кредитните разходи с още половин процент до края на годината в отговор на по-силното от очакванията национално стопанство и бавното инфлационно охлаждане.
В опит да балансират рисковете за икономиката с все още неспечелената битка за контрол на инфлацията, “задържането на целевия лихвен диапазон без промяна на това съвещание позволява на комитета да оцени допълнителната информация и въздействието й върху паричната политика”, посочват американските парични стратези в единодушното си официално изявление след края на двудневната среща. И допълват, че по-нататъшни лихвени увеличения “трябва да вземат превид кумулативното затягане на монетарната политика, забавянето, с което тя засяга икономическата активност и инфлацията и икономическата и финансовата динамика”.
Новите прогнози на американските централни банкери внасят по-агресивна нотка в лихвеното решение от 14 юни с намерението им да качат лихвения диапазон от сегашните 5.00-5.25 процента на 5.50-5.75 процента до края на 2023-а. Половината от 18-е членове на паричния комитет са сложили “точка” на това равнище, трима очакват по-високи стойности, а един дори предвижда ниво над 6 процента. Двама парични стратези смятат, че лихвите трябва да останат на сегашните си нива, а четирима оценяват допълнително повишение с 25 базови пункта като твърде приемливо. Вички те обаче предвиждат понижение на лихвените стойности със 100 базови пункта през 2024-а успоредно с бързо топяща се инфлация.
В комбинация лихвената перспектива и прогнозите вероятно ще насочат инвеститорите да очакват възстановяване на лихвените повишения с по 25 базови пункта още от следващото съвещание на паричния комитет през юли. Предвижданията за по-високи лихви съвпадат с по-благоприятното мнение за икономиката и, съответно, по-бавния напредък във връщането на инфлацията към целевите 2% годишно.
Усреднената оценка на американските централни банкери е за над двойно по-висок икономически растеж през тази година от 1% в сравнение с прогнозираните 0.4% на съвещанието им през март. Те предвиждат също безработицата да се повиши само до 4.1% до края на 2023-а спрямо 4.5% в мартенските им предвиждания. През май безработицата в Съединените щати беше 3.7 процента.
По-силното от очакванията национално стопанство означава, че инфлацията ще пада по-бавно, като базовият ценови индекс за персоналните потребителски разходи ще се понижи от сегашните 4.7% годишно до 3.9% до края на годината – над предвидените през март 3.6 процента.
Решението от 14 юни слага край на поредицата от десет последователни увеличения на лихвите, с които Федералният резерв отговори на най-мощния инфлационен ръст за последните 40 години. Наборът от политически стъпки включваше и четири прекалено големи лихвени повишения с по 75 базови пункта през миналата година. Базовата лихва на централната банка, която влияе върху кредитните разходи на домакинствата и бизнеса чрез икономиката, нарасна с пълни 5% от началото на възходящия лихвен цикъл през март 2022-а, достигайки най-високото равнище отпреди началото на рецесията през 2007-2009 година.
източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]
Огнян Дъскарев: Няма такъв прецедент, а това е много опасно
Кателан спечели дело за авторски права върху банана с тиксото

Артистът Маурицио Кателан спечели дело за авторски права върху прочутата инсталация банан, закрепен с тиксо към стената. Това стана, след като федерален съдия в Маями преди дни отсъди в полза на италианския художник Маурицио Кателан, чиято работа – инсталацията Comedian – бе продадена в Art Basel Маями Бийч за 120 000 долара.
Кателан спечели срещу художника Джо Морфорд, който твърди, че той е пионер в закачането на плодове по стените и го прави още от 2000 година. Той даде пример с произведението си Orange and Banana, в което пластмасови плодове – портокал и банан са прикрепени към стена с тиксо.
В решението на американския окръжен съдия Робърт Скола се казва, че няма достатъчно доказателства, че Кателан е видял плодовата композиция на Морфорд. Освен това според съда закрепянето на банан към вертикална равнина с помощта на тиксо не е защитено от Закона за авторското право. Съдия Скола отбелязва, че има значителните разлики между творбите на Морфорд и Кателан, като най-важната е ъгълът, под който е поставен бананът.
Решението на съдия Скола идва няколко седмици, след като Върховният съд постанови, че поредицата на Анди Уорхол “Принцът” нарушава авторските права, притежавани от фотографката Лин Голдсмит, която е заснела изображението, на което се основава отпечатъкът. Решението на Върховния съд поставя под съмнение така наречената доктрина за „свободната употреба“, на която често са разчитали немалко художници, включили в своите работи цитати от известни произведения на изкуството.
източник : Национален седмичник за финанси, икономика и политика |]