Ген. Съби Събев: Въпросът с помощта за Украйна трябва да стои на общественото внимание и дори да се насърчава

Има две частни фирми в България, които вече започнаха производство в по-малки количества на 155-милиметрови снаряди по натовски стандарт. Това каза в …

21 години по-късно: Случаите им са коренно различни и пак си приличат – тя е Мария Бонева, залята с киселина

Последният чудовищен случай на насилие от Стара Загора изкара наяве един въпрос – какво е нужно на институции, за да определят като тежка телесна …

Приятелите на Георги Георгиев не му отстъпват, разказва друга потърпевша жена: По шията имах следи от душене, счупи ми два зъба

Побоят продължил около четири часа. „Нараняванията бяха жестоки. Едното ми око беше затворено. По главата си имах множество травми. По шията …

Средният работен ден е станал с половин час по-кратък и по-малко хора полагат извънреден труд

Средният работен ден се е свил с 37 минути през 2022 г. и по-малко хора полагат извънреден труд. Това е възможна индикация, че мениджърите все повече държат сметка за баланса между работа и личен живот в ерата след COVID, пише Bloomberg.
Времето, което хората прекарват на работа, е намаляло до 10 часа спрямо над 10,5 часа в края на второто тримесечие на 2022 г., сочи изследване на компанията за анализи на работната сила ActivTrak.
Но макар служителите да работят по-кратко, производителността не е намаляла, установила компанията в публикувано във вторник изследване. То анализирало 38 млн. часа, отработени от над 134 000 служители в света, в индустрии като финансовите услуги, здравеопазването, застраховането и професионалните услуги.

„Виждаме наистина ръст на ефективността“, коментира Габриела Мауч, вицепрезидент на ActivTrak Productivity Lab. Проучването е установило и спад в броя на свръхизползваните служители или тези, които често работят извън редовното работно време. Те са спаднали до 28% спрямо 32% година по-рано.
Промяната може да се отрази добре на психическото, физическото и финансовото здраве на служителите, отбелязва компанията.
„По-кратките работни дни може да означават, че компаниите са се вслушали в призива на служителите за помощ за преодоляването на професионалното прегаряне“, счита Мауч. Въпреки това почти 1/3 от служителите продължават да работят над 10 часа на ден, показва изследването.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
В Германия изпробват 5-часов работен ден
И в Турция се сбогуват с 8-часовия работен ден
Поредна страна ще опита да работи 4 дни седмично