Инфлацията: Оптимизъм в Северна Македония, Ердоган тръгна да я бори в Турция

Инфлацията в Република Северна Македония е в низходяща тенденция и това се потвърждава от официалните данни на местната държавна статистическа служба, които показват, че от 19,8 процента през октомври 2022 г. тя е спаднала до 11,3 процента  за месец май. Това каза вицепремиерът по икономически въпроси на Република Северна Македония Фатмир Битичи в интервю за сайта „Локално.мк“, предаде БГНЕС.
По думите му се очаква тази тенденция на намаляване на инфлацията да продължи до края на годината и за цялата 2023 г. тя ще бъде около 8 процента.
„От друга страна, очакванията за нарастване на заплатите са реалност, като се има предвид факта, че успяхме да създадем привлекателна икономическа среда за приток на нови местни и чуждестранни преки инвестиции, които създават много по-висока добавена стойност, това ще увеличи производителността на цялата икономика и ще доведе до реален ръст на средната заплата“, коментира Битичи.
Междувременно, турският президент Реджеп Тайип Ердоган даде да се разбере, че турската централна банка може да повиши основния си лихвен процент в края на юни, за да спре растежа на инфлацията, въпреки че турският държавен глава многократно се е противопоставял на високите лихви, съобщи Франс прес.
„Приехме министърът на финансите (…) бързо да предприеме необходимите мерки заедно с централната банка“, каза Ердоган пред журналисти, подчертавайки, че е „решен да сведе инфлацията до едноцифрено число“.
Решението на централната банка се очаква на 22 юни. Според независими икономисти инфлацията е над 100 процента, а Ердоган вярва, че високите лихви благоприятстват инфлацията противно на основните икономически разбирания. Ердоган неколкократно се е позовавал на предписанията на исляма, който забранява лихварството, и твърди, че високите лихви се насърчават от чуждестранно „лоби“.
ОЩЕ: Дефлация у нас за първи път от 2 години насам