Ето колко излиза седмична почивка на морето

Средно 1800 лева ще са нужни за едноседмична почивка на семейство с две деца до 12 години по Българското Черноморие през август. Това каза директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов.
Разходите, които чужденците са склонни да отделят за нощувка и закуска у нас за същия период, варират от 500 до 1000 евро, а по-скъпите ваканции у нас могат да достигнат и 2400 евро.
През август – най-силния за туризма ни месец, се очаква в страната да дойдат на почивка около 2,1 млн. чужденци.
Още: Властите в Албания останаха изненадани от огромния брой туристи
А около 5 млн. българи ще направят пътувания по нашето море, като вече има и наши сънародници, които за трети път го посещават. Положителната тенденция ще се запази и през септември, и октомври, каза експертът пред БТА.
Навиците за почивка
Средно три и половина дни са почивките на българите и те намаляват като продължителност през последните години за сметка на повишаването на интензивността им, коментира Драганов и изтъкна, че до края на сезона се очаква да има българи, които ще почиват на море пет и дори шест пъти, особено тези, които живеят в населени места, разположени по-близо до Черноморието.

Още: Горещото лято в Южна Европа може да изпрати туристите към България
При чужденците също има намаление на времето за почивка от 2,8 и 3,5 нощувки – например за културен и уикенд туризъм. Запазва се обаче броят на нощувките – 10,1-10,8, при морските ваканции с чартърните полети.
По отношение на разходите по време на ваканцията наблюденията на експерта показват, че както българите, така и чужденците се придържат към предвидения от тях бюджет за почивка. В този смисъл се запазва тенденцията от миналата година 57 на сто от чужденците и около 70 на сто от българите да не излизат извън предвидените в семейния бюджет разходи за ваканция.
Заетостта в местата за настаняване
Очакваният процент заетост през август в местата за настаняване по морето в България ще е в границите 65-68, като тенденцията спрямо 2019 г. е заетостта да намалява. Причината е главно заради презастрояването и появата всяка година на нови и нови легла, коментира експертът.