Екстремните горещини разкриха истинския потенциал на слънчевата енергия в Европа

Значителното увеличение на производството на слънчева енергия в Южна Европа е имало водеща роля за предотвратяване на недостига на енергия по време на горещите вълни през последните седмици, когато температурите счупиха рекорди и предизвикаха безпрецедентно търсене на охлаждане чрез климатици и други подобни устройства, пише Reuters.
Слънчевата енергия е особено подходяща за справяне с летните горещини, тъй като слънчевата радиация е най-силна в най-горещата част на деня, когато и търсенето на електроенергия с цел охлаждане е най-голямо.
„Значителният ръст на слънчевата енергия на практика компенсира пиковете, причинени от охлаждането (чрез климатици)“, казва Кристиан Руби, главен секретар на групата на електроенергийния сектор Eurelectric, за ситуацията в Испания.
Испания и Гърция са сред страните, които инсталираха множество соларни панели в условията на рекордно високите цени на енергията през миналата година и стремежа за повишаване на енергийната сигурност, свързан с нахлуването на Русия в Украйна.
През миналата година Испания е добавила рекордните 4,5 гигавата фотоволтаични мощности, в резултат на което производството на слънчева енергия през юли (обикновено един от най-горещите месеци) е било по-високо от всеки друг месец досега, заяви испанският оператор на електропреносната мрежа Red Electrica. Данните на Ember показват, че слънчевата енергия е осигурила почти 24% от електроенергията в Испания през юли тази година, в сравнение с 16% през юли 2022 година.
Когато рязкото покачване на температурите и търсенето на охлаждане доведоха до пик в търсенето на електроенергия в Сицилия на 24 юли, почти половината от свръхпотреблението – което възлизаше на 1,3 GW – беше покрито от слънчева енергия, сочат данните на Refinitiv. Производството на слънчева енергия в Сицилия през миналия месец е било повече от два пъти по-голямо от това през юли 2022 година.
„Без допълнителната слънчева енергия въздействието върху стабилността на системата щеше да се окаже много по-лошо“, заявява Натали Герл, енергиен анализатор на Refinitiv.
За първи път соларните централи в България произведоха повече ток от АЕЦ

Възходът на слънчевата енергия в Европа вече оказва влияние върху състоянието на енергийните мрежи при пиково търсене на ток;
Снимка: iStock
Слънчевата енергия сама по себе си не може да поддържа мрежите, когато са подложени на сериозно натоварване. Катания, разположена под планината Етна в източната част на Сицилия, се сблъска с прекъсвания на електрозахранването и водоснабдяването, за които местните власти обвиниха отчасти горещините. В Атина операторът на електропреносната мрежа IPTO съобщи, че горски пожари са повредили части от електропреносната мрежа.
По-голямото количество слънчева енергия обаче помогна за задоволяване на търсенето и в двете страни. По време на пика на потреблението на електроенергия в Гърция тази година, също на 24 юли, фотоволтаиците са покрили 3,5 GW от общо 10,35 GW потребление, съобщава операторът на мрежата IPTO.
Дори в по-хладни и по-малко слънчеви западни страни като Белгия слънчевата енергия е покрила повече от 100% от допълнителната енергия, необходима по време на среднощните пикове в търсенето на електроенергия.
Спад на търсенето
Въпреки бързия си растеж слънчевата енергия все още е сравнително малък дял от енергията в повечето страни, където източници, включващи вятърна, газова, въглищна и ядрена енергия, обикновено покриват по-голямата част от търсенето през годината.
Според анализатори втори фактор е помогнал за поддържането на енергийните системи в Европа това лято: като цяло търсенето на електроенергия е било сравнително ниско.
Това е така от енергийната криза в Европа през миналата година, когато Русия намали доставките на газ за Европа. Цените на енергията в Европа все още са високи в сравнение с историческите нива – и потребителите и промишлеността реагираха, като използваха по-малко енергия.
Екстремните горещини през това лято на моменти нарушиха тази тенденция. Като цяло обаче търсенето е под нормалното – средната почасова консумация на електроенергия в Италия през юли е била с 4,4% по-ниска от тази през юли 2022 г., а в Испания – с 3,6%, сочат данните на Refinitiv. „Единствената причина, поради която това е било поносимо, е периодът на ниско търсене на електроенергия, в който се намираме в момента“, казва Герл от Refinitiv.
Най-лошото тепърва предстои?
Учените очакват, че изменението на климата ще направи горещите вълни, от които Южна Европа пострада това лято, по-чести и още по-тежки през следващите години, което ще увеличи тежестта върху енергийната инфраструктура на Европа.
„Нашите енергийни системи наистина не са проектирани да се справят с такива ситуации“, казва Симоне Талиапиетра, старши научен сътрудник в мозъчния тръст Bruegel.
Още преди тазгодишните горски пожари и рекордните температури, горещините и сушата през миналата година намалиха производството на електроенергия от ВЕЦ, затрудниха транспортирането на гориво по реките и принудиха някои атомни електроцентрали да намалят производството си, когато охлаждането на централите беше ограничено от високите температури на реките.
В писмо до Европейската комисия миналата седмица индустриални групи, включително SolarPower Europe, призоваха политиците да ускорят инвестициите в енергийните мрежи и да насърчат проекти, които съчетават слънчевата енергия със съхранение на енергия, за да се гарантира, че слънчевата енергия се разраства достатъчно бързо, за да се постигнат целите, свързани с климатичните промени.
За първи път инвестициите в слънчева енергия ще изпреварят разходите за производство на петрол
Британската Hive Energy изгражда мащабни соларни проекти в Сърбия
Германската Profine Energy готви строителство на плаващи соларни панели в яз. Огоста
Китай удвоява мощностите от вятърна и слънчева енергия до 2025 година