Какви са интересите на Франция в Габон?

Френските компании имат широки икономически интереси в Габон и вече са засегнати от военния преврат в бившата френска колония в Западна Африка.
Около 80 френски компании са регистрирани в Габон, казва Етиен Жирос, председател на Френския съвет на инвеститорите в Африка (CIAN), организация, чиито членове представляват четири пети от френската бизнес дейност на континента.
По-малките предприятия, търговците, ресторантите, адвокатите, застрахователите и компаниите за финансови услуги допълват общия брой с още десетки, казва той пред АФП.
Още: Коя френска компания спря да работи в Габон след преврата?
Най-голямата дестинация за френски износ
През 2022 г. Габон се превръща в най-голямата дестинация за френски износ сред шестте държави членки на Икономическата и валутна общност на Централна Африка (CEMAC), която включва също Камерун, Централноафриканската република, Чад, Република Конго и Екваториална Гвинея, пише БГНЕС.
По данни на Министерството на финансите френските компании са продали в Габон стоки на стойност 536 млн. евро, включително селскостопански продукти и храни, електронни стоки, ИТ оборудване и фармацевтични продукти.
Минната група Eramet, една от най-големите френски компании в Габон, заяви, че е спряла дейността си там „с оглед на безопасността на персонала и сигурността на операциите“, но по-късно добави, че „постепенно“ ще възобнови дейността си, започвайки от късно в сряда.
В богатата на петрол и минерали централноафриканска държава работят 8000 души, а местното дъщерно дружество добива манганова руда – минерал, използван в производството на стомана и акумулатори – от мините Моанда, най-големите манганови мини в света.
Още: Големи френски компании местят заводите си от Китай в България?
Втори производител на манган в света
Габон е вторият по големина производител на манган в света след Южна Африка, а Comilog добива 90 % от мангана в Габон, като останалата част се обработва от китайската компания CICMHZ.
Междувременно подразделението Setrag на Eramet управлява Транс-Габонската железница, единствената железопътна линия в страната.

Енергийният гигант TotalEnergies присъства от 1928 г. в Габон, който е четвъртият по големина производител на петрол в Субсахарска Африка и член на картела ОПЕК.
От TotalEnergies заявиха, че компанията е „мобилизирана, за да гарантира сигурността на своя персонал и на своите операции, което е неин основен приоритет“ след преврата.
TotalEnergies управлява седем обекта за добив на нефт в Габон, както и мрежа от няколко десетки бензиностанции, а миналата година инвестира в горския сектор на Габон.
Друга компания за проучване и добив на въглеводороди – Maurel and Prom, заяви, че ситуацията в Габон не е засегнала нейните обекти и че дейността ѝ протича нормално.
Жирос заяви, че е твърде рано да се определи крайното въздействие на преврата върху френските компании, но каза, че не очаква „внезапно напускане“.